DEVÍN. O rekordnej pokute pre stavebníka rozhodol stavebný úrad v Devíne. Majiteľ objektu, firma Vercajch centrum, má zaplatiť päť miliónov korún.
Je to maximum, ktoré stanovuje zákon, takúto sumu ešte žiaden samostatný miestny úrad v Bratislave od svojho vzniku neudelil.
Na výstrahu
„Ide o kultúrnu pamiatku. Stavebník nespolupracuje so stavebným úradom. Dvakrát sme ho vyzývali, aby práce zastavil a dal všetko do súladu so zákonom,“ povedal Eduard Maťašovský zo stavebného úradu.
„Je to politický boj voči mojej osobe,“ povedal včera konateľ spoločnosti, ktorá objekt vlastní. Zopakoval, že má potrebné rozhodnutia, nechcel však špecifikovať aké. Všetko chce vyriešiť bez médií, zopakoval, že ide o rekonštrukciu objektu.
Stavebný úrad odmieta, že by malo ísť o politický boj. Maťašovský hovorí, že v žiadnej strane nie je. „Majiteľ mal možnosť minimálne pol roka predložiť povolenie na odstránenie stavby, ale neurobil to. Radi by sme videli, kto mu povolil odstrániť stavbu.“ Pokuta je podľa Maťašovského v maximálnej sadzbe, lebo je „na výstrahu“.
Trestné oznámenie
Konateľ spoločnosti Vercajch centrum Peter Vittek sa chce voči pokute odvolať a navyše podať trestné oznámenie za poškodzovanie dobrého mena firmy. Vercajch centrum kúpila kultúrnu pamiatku v Devíne od ministerstva kultúry so zámerom obnoviť ju. Ako už v minulosti povedal Vittek, bola v zlom stave, 25 rokov sa o ňu nik nestaral a to sa nedá zmeniť za niekoľko mesiacov.
O pokute rozhodne krajský stavebný úrad, ak dá za pravdu Vittekovi, vec bude musieť Devín ešte raz prejednať.
Fasáda zostala
Trestné oznámenie v tejto veci už podávalo aj ministerstvo kultúry – na vlastníka. Podľa neho bývalú faru vedome zničil.
„Vlastník nadobudol objekt v zlom stave, ale s vedomím, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, na ktorú sa vzťahuje zákon o ochrane pamiatkového fondu,“ povedala Soňa Čermáková-Uličná z ministerstva.
Dodala, že pamiatka sa nachádza na jednej z najstarších parciel v Devíne a predpokladá sa, že by tu mohol v minulosti byť stredoveký cintorín. Ministerstvo kultúry firme vyčíta, že neurobila archeologický výskum. Na miesto poslalo pamiatkovú inšpekciu, ktorá urobila obhliadku.
Momentálne má budova stále zachovanú prednú fasádu so zvyškami výzdoby a bočný múr, na ne pristavujú novú strechu. Zo zadnej strany je konštrukcia novostavby. Stavebný úrad hovorí, že nevie, čo sa tu stavia, nič nepovoľoval.
Najvyššie pokuty
Stavba na Fazuľovej dostala najvyššiu pokutu v histórii Starého Mesta – 3,4 milióna korún. Firma Sasanka neohlásila výkopové práce (400-tisíc) a začala stavbu bez povolení (3 milióny). Investor sa odvolal na krajský stavebný úrad, no nakoniec pokutu zaplatil. Podľa vtedajších hovorcov úradu firma hrubo ignorovala zákony a postupovala svojvoľne.
Za nadstavbu na Hviezdoslavovom dostala firma Urbia Holding pokutu 1,5 milióna korún. Začala na dom vedľa luxusnej reštaurácie bez povolenia pristavovať ďalšie poschodia.
Najväčšia pokuta, ktorú v minulom roku udelil petržalský úrad, bola za nepovolené zbúranie Dámskeho tenisového klubu, starého domčeka. Navrhnutý bol za pamiatku. Incheba za to zaplatila 200-tisíc korún.
Pokuty v celkovej hodnote viac ako pol milióna korún dostalo Gymnázium Mercury v Petržalke za nepovolenú stavbu plota, parkoviska a chodníka. Gymnázium sa odvolalo. (dot)