RAČA. Areál rušňového depa Bratislava-východ v Rači sa zrejme stane pamiatkovou zónou. Ministerstvo kultúry už začalo o tom konanie.
V depe sa pravidelne konajú zrazy nadšencov pre historické železnice. Stretávajú sa ich tu stovky, chodia sem aj návštevníci z iných miest, aj zo zahraničia.
Predpokladá sa, že návrh prejde, nie však v plnom rozsahu. Povedal to na stretnutí s obyvateľmi Ľuboš Vodička z ministerstva.
Píše sa v ňom totiž, že pamiatková zóna by mohla zahŕňať aj neďaleké obytné domy a osempodlažný panelák. Podľa pamiatkarov ale pôsobí rušivo a mal by sa znížiť o päť podlaží. To obyvateľov pobúrilo, začali sa obávať, že ich vysťahujú.
„Nie je dôvod, aby ste sa rozčuľovali,“ povedal im Vodička. „To, čo sa stalo kameňom úrazu, je neakceptovateľné. Do vlastníckych práv nemožno vstúpiť inak ako zákonom. Došlo k nešťastnej formulácii.“ K tej prišlo na Pamiatkovom úrade SR.
Ako dodal Vodička, do zóny zrejme nebude patriť nič iné ako depo samotné spolu s okolitými priemyselnými stavbami.
Obyvatelia sa tiež báli, že ak by ich domy boli v zóne, nemohli by ich zatepliť. „Pamiatková ochrana neznamená nemožnosť žiť, aj v pamiatkach a pamiatkových zónach sa žije a domy sa opravujú,“ povedala Viera Dvořáková z Pamiatkového úradu. Príkladom je centrum Bratislavy. Pamiatková zóna znamená, že k stavebným úpravám treba aj stanovisko pamiatkarov.
Autor: dot