BRATISLAVA. Chyby v čistopise územného plánu Bratislavy by sa mali odstrániť v najbližších dňoch. Vedenie mesta sa minulý týždeň stretlo s ľuďmi z krajskej prokuratúry a dohadovali sa na zmenách, ktoré treba urobiť.
Potvrdil to námestník primátora pre územný rozvoj Tomáš Korček. V priebehu tohto týždňa sa obe strany stretnú ešte raz. „Chceli by sme to doriešiť,“ hovorí Korček.
Druhotné chyby
Na chyby upozornil začiatkom januára krajský prokurátor. Povedal, že každá zmena v záväznej časti územného plánu musí prejsť hlasovaním poslancov. Na to, aby prešla, musí získať trojpätinovú väčšinu hlasov, lebo ide o zmenu všeobecne záväzného nariadenia. Nič také sa v tomto prípade nestalo.
Pri vypracúvaní čistopisu sa zároveň odstraňovali niektoré chyby schválenej verzie – napríklad chýbajúce farby, ktoré označujú, či ide o zeleň, alebo stavebné pozemky, alebo textové nepresnosti. Pri tomto procese sa však do čistopisu dostali aj druhotné chyby, tvrdí prokurátor.
Vinník zatiaľ nie je
Prokuratúra a mesto sa teraz podľa Korčeka dohodnú, ktoré konkrétne miesta nie sú právne v poriadku, a na tom, akým spôsobom ich odstrániť. Územný plán Bratislavy je rozsiahly dokument. Textová časť má skoro 550 strán a grafická časť obsahuje 14 výkresov.
Korček nepredpokladá, že by si náprava chýb vyžadovala opätovné hlasovanie poslancov. Nový územný plán, nariadenie, ktorým sa vyhlasuje, a okolo tisíc pripomienok k nemu schválili poslanci po dlhých rokovaniach vlani v máji. Platiť začal v septembri.
Mesto stále nevysvetlilo, ako sa chyby do dokumentu dostali. O probléme s čistopisom sa prvýkrát oficiálne hovorilo na rokovaní poslancov minulý týždeň.
Korčeka vlani poslanci poverili, aby dal čistopis vypracovať. Teraz zodpovednosť za chyby odmieta. O tom, kto je na vine a aké dôsledky voči nemu vedenie mesta vyvodí, sa stále nehovorí.
Sporná výstavba
Ochranári hovorili o chybách v čistopise už vlani na jeseň. Mesto vtedy reagovalo hrozbou, že na nich podá trestné oznámenie za poškodzovanie dobrého mena. Ochranári v tejto situácii žiadajú, aby primátor Andrej Ďurkovský a jeho námestník Korček odstúpili a aby sa vyvodili dôsledky aj voči šéfovi sekcie územných programov Ivanovi Mackovi. Potrestať pracovníkov magistrátu je v kompetencii primátora.
Mesto tvrdí, že chyby nemajú vplyv na územné či stavebné konania a plán stále platí. Čistopis je totiž len jeho zverejnenou podobou. Ochranári však nepochybujú, že súčasný stav znamená chaos a tvrdia, že niektoré chyby sú zneužiteľné – najmä tie prípady, keď sa do schválenej verzie plánu nedostali nové úpravy. To sa týka napríklad podhradia, kde sa plánuje kontroverzná výstavba.
Schválená verzia
Vajnory - medzi obchvatom a kanálom: orná pôda
Dúbravka - Strmý bok: záhrady, záhradkárske a chatové osady
Nové Mesto - Amfiteáter, Koziarka, Veľký Varan: vinice
Nové Mesto – Istrochem: priemyselná výroba
Ružinov - Mlynské luhy: málopodlažná zástavba
Petržalka - pri Einsteinovej: ochranná zeleň
Petržalka - Šrobárovo námestie: lesoparky, parky a parkové úpravy
Karlova Ves - Líščie údolie: biokoridor
Čistopis
Vajnory - medzi obchvatom a kanálom: ochranná zeleň
Dúbravka - Strmý bok: málopodlažná zástavba
Nové Mesto - Amfiteáter, Koziarka, Veľký Varan: málopodlažná zástavba
Nové Mesto - Istrochem: ochranná zeleň
Ružinov - Mlynské luhy: obchod, služby
Petržalka - pri Einsteinovej: ochranná zeleň a občianska vybavenosť celomestského a nadmestského významu
Petržalka - Šrobárovo námestie: občianska vybavenosť celomestského a nadmestského významu
Karlova Ves - Líščie údolie: biokoridor a málopodlažná zástavba