Prievidza: Dôchodcovia napísali knihu o mestskej časti Necpaly
Prievidza 9. februára (TASR) Pálešeje, Lace, Meniche, Kováče, Šindleje, to sú prídomky, ktoré v minulosti nosili príslušníci rodín Petrášovcov, Vaňovcov ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Prievidza 9. februára (TASR) Pálešeje, Lace, Meniche, Kováče, Šindleje, to sú prídomky, ktoré v minulosti nosili príslušníci rodín Petrášovcov, Vaňovcov či Mokrých v bývalej obci Necpaly nad Nitrou, ktorá je od roku 1945 mestskou časťou Prievidze.
Tieto a ďalšie zaujímavé historické údaje i informácie obsahuje útla kniha Pamätnica obce Necpaly nad Nitrou, ktorú napísali členovia tamojšieho klubu dôchodcov a dnes ju slávnostne predstavili svojim rodákom. Zostaviť knihu sa vraj rozhodli kvôli svojim vnúčatám. Pretože hoci vznik Necpál možno datovať do 11. storočia a obec mala aj bohatú históriu, postupne sa na ňu zabúda. Aj preto, že vlastne už splynula s okresným mestom. V osemdesiatych rokoch časť bývalej obce zbúrali, na tom istom mieste vyrástlo moderné sídlisko. Zostali iba názvy ulíc ako Veľkonecpalská a Malonecpalská. "V monografiách mesta Prievidza sa Necpaly spomínajú iba veľmi skromne, okrajovo," hovorí predseda klubu dôchodcov a jeden z autorov knihy Emil Vaňo. Aj preto vznikla myšlienka vydať o rodnej dedinke svedectvo.
"Necpaly boli veľmi peknou dedinkou, v strede ktorej bola kaplnka. Ľudia tu žili ťažko, ale dobre, a mali sa veľmi radi. Vzájomne si pomáhali. Studne, napríklad, boli len v niektorých domoch a vďačne si túto vodu navzájom poskytovali. Susedia sa neohradzovali veľkými plotmi. Robili si ich len preto, aby im neušla domáca hydina. Pre susedov robili samostatné bránky, aby sa mohli navštevovať aj cez záhrady," spomína Vaňo. Pamätá si ešte, že cez dedinu viedla iba prašná cesta, po ktorej hrkotali vozy s konským ale aj kravským poťahom. Ženičky právali bielizeň na potoku pretekajúcom obcou.
Jeden z rodákov 86-ročný František Grešner prežil v Necpaloch krásne detstvo. Rád spomína na necpalské hody, ktoré sa konali každoročne na tretiu nedeľu po Veľkej noci. "Hody, to bola skutočne veľmi významná spoločenská udalosť. A v každom roku začínali slávnostnou svätou omšou pred tunajšou kaplnkou, ktorá vniesla taký duchovný ráz do toho života, ktorý bol na dedine," hovorí Grešner. Podľa neho to bola významná udalosť, pretože Necpalčania patrili do prievidzskej farnosti a tam chodili aj do kostola i do školy.
V knihe spomínajú aj na viacerých slávnych rodákov. Sú medzi nimi profesori, kňazi, umelci, spisovatelia, lekári, právnici i športovci. Celé Slovensko napríklad pozná slávneho futbalistu, československého reprezentanta Ladislava Petráša. Necpaly preslávil aj hlavičkár Ján Meliško, ktorý v pomerne vysokom veku dokázal bez padnutia lopty hlavičkovať 3589-krát, a napríklad aj prvá futbalová rozhodkyňa na Slovensku Mária Vaňová.