Roland Topor (1938 - 1997) sa narodil v rodine poľských Židov. Vzdelaním bol maliar a grafik, ale venoval sa aj groteske, kresbe, tvorbe plagátov, písaniu próz, drám a scenárov, réžii, scénografii a herectvu. V Poľsku bol však najznámejší ako autor kresieb, ktoré uverejňoval v časopisoch Przekrój a Szpilki. Vo Francúzsku jeho kresby vychádzali v časopisoch Hara-kiri, Bizarre a Le rire.
Napriek tomu, že sa narodil a s výnimkou vojnových rokov celý život prežil v Paríži, prostredníctvom svojej tvorby neustále kritizoval tamojšie malomeštiactvo. Na druhej strane uprednostňoval mestá a v návrate k prírode videl "porážku predstavivosti". Mal blízko k surrealizmu, ale skôr k surrealizmu Jarryho než k dogmatickej forme Bretona či Aragona. Najbližší mu bol však jednoznačne čierny humor a pure nonsense, čo dokázal vo svojich prózach aj v kresbách.
V roku 1962 spolu s Arrabalom, Jodorowskim a Jacquom Sternbergom založil skupinu Panika. Nikdy však nezorganizovali spoločnú veľkú výstavu tejto skupiny, pretože "to by znamenalo jej koniec. Skupina Panika nikdy v skutočnosti neexistovala, preto nemôže nikdy zaniknúť."
Napísal vyše tucta kníh, medzi ktorými sa nájdu zbierky poviedok, romány aj divadelné hry. Za knihu Joko oslavuje výročie získal ocenenie Deux Magots. V pseudobiografickom románe Spomienky starého idiota sparodoval históriu najvýznamnejších umeleckých prúdov 20. storočia.
Hral v niekoľkých filmoch, napríklad vo filme Nech žije smrť (Viva la muerte) režiséra Fernanda Arrabala alebo vo filme Romana Polanského Nájomník. Písal aj divadelné a filmové scenáre, robil návrhy scén, režíroval. Zomrel 16. apríla 1997 v Paríži. FOTO - POLINST
VýstavyBulharské kultúrne a informačné stredisko, Jesenského 7 n Ustinian Tilov: Ikonomaľba, do 17. februára Danubiana, Čunovo n Ráfols-Casamada: Obrazy 1950 - 2005, do 9.marca n Viťo Bojňanský: Obrazy / plastiky, do 9. marca Dvorana MK SR, Námestie SNP 33 n Slovenské insitné maliarstvo zo Srbska, do 29. februára Galéria Guba, Galvaniho 7 n Olina Francová a Alexandra Horová (CZ): Smalty jak je neznáte, do 14. marca n Dávid Čársky: Monochrómy, do 18. apríla n Marko Vrzgula: Krajina radosti 2, do 25. apríla Galéria Linea, Drieňová 34 n Marián Mudroch: Intuícia je súčasťou úmyslu, do 29. februára Galéria Medium, Hviezdoslavovo nám. 18 n Ecole superieure d'art et design de Saint-Etienne, od 31. januára do 2. marca Galéria NOVA, Baštová 2 n Slovenské sklo: Prewiev Galéria mesta Bratislavy n Dávid Ursíny, Pálffyho palác, Panská 19, do 17. februára n Rež a ry!, Pálffyho palác, Panská 19, do 24. februára n Slovenská grafika 20. storočia, Mirbachov palác, Františkánske námestie 11, do 2. marca Galéria Z, Ventúrska 9 n Šport a olympizmus, do 24. februára Galéria Michalský dvor, Michalská 3 n Drahomír Trsťan: Grafika, do 10. februára K. Gallery, Ventúrska 8 n Yannick Terray: Cuccuma Coffee Cups, do 29. februára. Kressling Gallery, Grösslingová 37 n Ondřej Brody & Kristofer Paetau, do 1. apríla n Sex, od 3. apríla do 1. mája Poľský inštitút, Námestie SNP n Roland Topor: Karneval čierneho humoru, do 25. júla Stredoeurópsky dom fotografie, Prepoštská 4 n Kontra.punkty, do 17. februára Slovenská národná galéria, Námestie Ľ. Štúra 4, Eszterházyho palác n Návrat Štefana Schwartza, do 17. februára n Stratený čas? Slovensko 1969 - 1989 v dokumentárnej fotografii, do 2. marca Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2 n T. Hulík, F. Čiampor, A. Šutek: Návrat Ráchel domov (zo života bobra IV.), SNM - Múzeum Chorvátov na Slovensku, do 29. februára ÚĽUV, Obchodná 64 n Ján Krajčí: Betlehemy a iné sochy, do 23. februára Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13 n Futuke, do 15. februára Výstavný pavilón Podhradie, Žižkova 16 n Míľniky obratu Stalingrad, do 29. februára |