BRATISLAVA. Staré Mesto má zoznam svojho nehnuteľného majetku, ktorý chce predať alebo si ponechať a prenajímať.
Vicestarosta Peter Tatár povedal, že materiál je súčasťou snahy o transparentné nakladanie s majetkom. Jeho pravidlá vlani schválili miestni poslanci.
Členovia finančnej komisie z SDKÚ neboli spokojní s tým, ako sa k problému postavil Tatár a kritizovali ho. „Tento rok by už mohli nové pravidlá vstúpiť do praxe,“ povedal včera Tatár.
Pripustil však, že o predajoch a prenájmoch budú rozhodovať takmer výlučne poslanci, a tí sa môžu rozhodovať aj politicky.
Mestská časť má podľa Tatára málo vlastných nehnuteľností, väčšinou ide o malé podiely v domoch, kúsky pozemkov. Vo vlastníctve či v správe má však aj niekoľko cenných budov či nebytových priestorov v nich, ktoré prenajíma za dnes už smiešne nájomné. „Takou je napríklad Štefánka,“ povedal Tatár.
Z prenájmov získava Staré Mesto asi 45 miliónov korún ročne, ktoré idú do bežného rozpočtu, čiže nie na investičnú výstavbu, ale na každodenné fungovanie mestskej časti.
Túto sumu chcú po zvýšení nájomného alebo vypovedaní niektorých nevýhodných zmlúv zvýšiť.
V podielovom spoluvlastníctve má Staré Mesto 27 budov, v ktorých sú zväčša byty. Pri odpredaji svojho podielu prípadným záujemcom bude mestská časť trvať na tom, aby sa budúci majiteľ najprv dohodol s obyvateľmi domu. Tým sa má predísť zlým vzťahom nájomníkov a nového majiteľa domu.
Tatár spomenul aj prípad školy na Lazaretskej ulici, ktorú vyradili zo siete škôl a dnes stojí opustená.
Zatiaľ sa nevie, čo bude s budovou ďalej, Staré Mesto má stále záujem vrátiť ju do správy hlavného mesta. „My školu v mestskej časti nepotrebujeme.“ Je podľa neho na meste, ako s budovou naloží.
Autor: lin