Bratislava 5. februára (TASR) - Návrh na podobu pripravovanej rozsiahlej výstavby Vydrice pod Bratislavským hradom ako repliky historickej zástavby z 30. rokov 20. storočia predkladá občianska iniciatíva (OI) Obnovme Podhradie.
"Nechceme sa detailne vrátiť do histórie, chceme zachovať hodnotnejšie stavby, ktorých podobu poznáme z archívov," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Mikuláš Huba zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR. Iniciátorom nového návrhu nejde o návrat všetkých bývalých funkcií života z 30. rokov, ale o revitalizáciu najhodnotnejšieho voľného územia historického centra a jeho čiastočnú rehabilitáciu za barbarské zničenie v 60. rokoch. Podľa Hubu je tu jedinečná príležitosť citlivo a efektívne rozšíriť najpôvodnejšie historické jadro hlavného mesta, aby bolo prijateľné pre Bratislavčanov i atraktívne pre turistov.
Ani podľa ďalších občianskych aktivistov by sa na historicky cennom území nemal postaviť administratívno-obchodný komplex podľa výsledkov minuloročnej medzinárodnej architektonickej súťaže, ktorý zásadne zmení a ovplyvní dopravu, životné prostredie a celkový ruch v zahustenej oblasti, v blízkosti ktorej je plánovaná ďalšia veľká výstavba. "Vydrica bude výsledkom našej kultúrnej vyspelosti - bude našou hanbou alebo slávou," konštatoval poslanec mestského zastupiteľstva Ján Budaj.
Ľubica Trubíniová z OI Bratislava otvorene pripomenula novinárom chybu bývalého vedenia magistrátu, ktoré predalo pozemky Podhradia súkromnému investorovi, a teraz by vedenie mesta mohlo svojím prístupom túto chybu napraviť. "Samospráva by mala byť aktívnejšia v riešení problematiky budúcej výstavby," pripomenula Trubíniová a navrhla uzavrieť skončenú súťaž verejnou oponentúrou, čo by bol zásadný krok k výslednej podobe Vydrice.
Ani podľa Mateja Vagača z OI Obnovme Podhradie nie je vhodné stavať Vydricu na základe výsledkov architektonickej súťaže, pretože navrhované objekty nie sú vhodné do historickej podhradnej lokality. Zástavba podľa prezentovaných víťazných modelov sa tam nehodí proporčne ani objemovo a nedodržuje mierku územia. Preto Vagač vyzýva občanov, aby si nedali vziať právo cítiť sa v Bratislave príjemne a útulne, aby sa mohli s hrdosťou prechádzať aj po tejto časti starého mesta a nehanbili sa po nej previesť ani cudzincov. Veď podobne si aj iné európske mestá dobudovali svoje historické centrá replikami pôvodnej architektúry. Napríklad zbombardovaná Varšava je postavená podľa starých fotografií, pretože si ctí svoju históriu.