BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Bratislavská mestská časť (MČ) Staré Mesto chce so svojim nehnuteľným majetkom alebo s majetkom, ktorý má vo svojej správe od hlavného mesta, nakladať transparentne, protikorupčne a hospodárne, povedal na dnešnej tlačovej besede staromestský vicestarosta Peter Tatár. Transparentnosť podľa neho spočíva v tom, že ak bude chcieť MČ prenajímať alebo predať majetok, rozhodnú o tom poslanci. Tatár preto vypracoval návrh na nakladanie s nehnuteľným majetkom, ktorý má v správe mestská časť. Navrhuje, aby sa nehnuteľný majetok rozdelil na majetok, ktorý si chce Staré Mesto ponechať a na majetok, určený na predaj. MČ by si mala ponechať niektoré objekty, ako sú školy, materské školy, domovy dôchodcov, či Miestne kultúrne centrum, niektoré nebytové priestory, ako sú knižnice, kancelárie, či sklady. V správe Starého Mesta by mali ostať aj verejné priestranstva, zeleň, parky, detské ihriská, verejné toalety a verejné komunikácie. "Ostatné prebytočné veci by sa mali predať," doplnil Tatár. V tomto znení chce Tatár predložiť návrh na najbližšom zasadaní miestneho zastupiteľstva.
Ako ďalej uviedol Tatár pre agentúru SITA, rozhodovať mali približne o 2 000 nehnuteľnostiach, takže sa začínalo ťažko. Nehnuteľnosti preto rozdelili na tie, ktoré slúžia len verejnosti a také, ktoré neslúžia pre verejnosť. "Z tých, čo neslúžia verejnosti, chceme stavby prenajímať a len výnimočne predávať, aby sme mali do bežného rozpočtu príjem z nájomného. Naopak, pozemky chceme prevažne predávať, pretože sú to väčšinou malé kúsky. Málo z nich je takých, že by sa na nich mohol postaviť rodinný dom," konštatoval. Také sú rôzne kúsky chodníkov, kúty záhrad, či schody, čo robí podľa Tatára MČ problémy so správou a MČ z toho nemá žiaden alebo len malý príjem, ak to má niekto v prenájme.
Očakávaný ročný príjem by mohol byť podľa Tatára 20- až 100-miliónov korún. "Keby sme predali všetko čo máme naraz, získali by sme za to 200-, 400- a možno aj viac miliónov korún. Budeme to však robiť postupne, všetko naraz sa nedá predať, ale aj pre organizáciu verejnej súťaže a záujemcov, ktorí nie sú pripravení to naraz odkúpiť," vysvetlil. Za prenájom v minulom roku získalo Staré Mesto podľa Tatára vyše 40 miliónov korún, v tomto roku by tento príjem chceli zvýšiť. "To sú ceny už 15 rokov staré, dnes by sme za rovnaký prenájom mohli získať aj päťnásobok," zdôvodnil. Aj preto navrhuje, aby nájomníkom zvýšili ceny, čím ich "donútia" k odkúpeniu pozemku. Ak nájomníci nebudú súhlasiť, Tatár nevylúčil, že by niektorým z nich vypovedali zmluvu. "Neoplatí sa nám prenajímať niečo za tisíc korún ročne za meter štvorcový, keď to vieme predať za šesť tisíc korún za meter štvorcový. Kazí to trh a pre nás je to nevýhodné," konštatoval.
Peniaze, ktoré získa MČ za prenájom, použije Staré Mesto podľa Tatára na prevádzku škôl a sociálnych zariadení, na komunikácie, čistenie, údržbu či zametanie. "Keďže naše budovy, školy a sociálne zariadenia sú staré, chceme tieto peniaze použiť aj na ich opravu a rekonštrukciu, ale tiež na verejné priestranstva či opravu dlažby v historickom centre mesta," doplnil. Peniaze, ktoré získa MČ za predaj, chcú investovať najmä do sociálnej oblasti. Mestská časť podľa neho plánuje postaviť zariadenie opatrovateľskej služby.
V októbri minulého roku získalo Staré Mesto prvé miesto za projekt Hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení v regiónoch SR (HESO - Regióny). Komisia ocenila Pravidlá nakladania s nehnuteľným majetkom mestskej časti, ktoré v máji minulého roku schválili staromestskí poslanci. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) ocenil ich snahu efektívnejšie hospodáriť s verejným majetkom a pri narábaní s ním obmedziť klientelizmus a korupciu.