Bratislava 5. februára (TASR) - Podnet na vyhlásenie objektov bratislavského PKO za národnú kultúrnu pamiatku podal dnes Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny s občianskou iniciatívou Bratislava otvorene.
Zaslali ho Ministerstvu kultúry SR, Magistrátu Bratislavy, Mestskému ústavu ochrany pamiatok a Krajskému pamiatkovému úradu. V podnete upozorňujú na likvidáciu rôznych historických objektov i celých zastavaných častí, čím sa nenávratne ničí história v hlavnom meste.
"V Bratislave sa neuveriteľne brutálne pristupuje ku kultúrnym hodnotám, k jej samotnej histórii ako nikde v Európe," píšu navrhovatelia vo svojom zdôvodnení. Vraj pod tlakom stavebného rozvoja sa búrajú architektonické pamiatky, miznú pôvodné historické miesta a tradičné historické štruktúry. Rozhodovanie úradníkov či samosprávy je podriadené tlaku peňazí a developerov, nevytvára sa ucelená koncepcia rozvoja mesta, nereguluje výškovo, dopravne, nezvažuje sa únosnosť územia, zeleň a iné potreby obyvateľov.
"Pripomína to 50. roky minulého storočia, keď ideológia likvidovala celé mestské štvrte, zbúrala historické centrá miest na Slovensku, nechala spustnúť kláštory, kaštiele, domy, parky," konštatujú iniciátori, ktorí apelujú na potrebu celkove dôslednejšieho prístupu kompetentných k historickým hodnotám. Zároveň pripomínajú, že v kultúrnej Európe sme svedkami opačného prístupu k pamiatkam v mestách.
Za zachovanie objektov PKO je aj bývalý pracovník útvaru hlavného architekta mesta Bratislava, Urbionu a ďalších urbanistických inštitúcií Igor Thurzo. Ako uviedol pre TASR, PKO je pozoruhodné dielo troch významných slovenských architektov. V ňom sú hodnotné umelecké diela niekoľkých výtvarníkov, je dobre začlenené na nábreží Dunaja v Podhradí a má svojráznu niekoľko desiatok rokov trvajúcu históriu.
ep ed