BRATISLAVA. Novému vedeniu, ktoré pre Polikliniku Tehelná, a. s., vymenoval Fond národného majetku ešte v júni minulého roka, sa podarilo zmierniť nepriaznivý vývoj. Potvrdila to hovorkyňa fondu Tatiana Lesajová.
Podľa nej sa už riaditeľ Ján Tóth v problematike zorientoval a nové vedenie zariadenia súčasne navrhlo plán reštrukturalizácie.
Cieľom je zastaviť prehlbovanie straty spoločnosti a postupné dosahovanie zisku, čím sa zabezpečí splácanie záväzkov po lehote splatnosti z minulých rokov, ktoré dosahujú viac než 20 miliónov korún.
Zdravotnícka starostlivosť sa presunula na neštátne ambulancie sídliace v priestoroch budovy. Zabezpečujú ju v pôvodnom rozsahu aj prostredníctvom zdravotných pracovníkov, ktorí boli predtým zamestnancami akciovej spoločnosti. V súčasnosti nehrozí poliklinike žiadna exekúcia a jej predaj nie je aktuálny.
Rozhodnutím jedného akcionára z decembra 2007 sa zvýšilo základné imanie spoločnosti o šesť miliónov korún peňažným vkladom, dodala Lesajová.
Fond národného majetku uvažoval v minulosti o troch možných variantoch, ako by sa mohla riešiť otázka polikliniky na Tehelnej. Prvým bol bezodplatný prevod majetku na VÚC. Druhým bola výnimka udelená vládou, aby sa v spoločnosti mohlo navýšiť základné imanie, čím by sa odstránil dlh a spoločnosť by sa začala fungovať.
Podľa tretieho variantu by sa predal majetok nepotrebný na výkon zdravotníckej činnosti, čím by sa mohol dlh vynulovať. V júni 2007 sa fond rozhodol vymeniť vedenie polikliniky. Výbor sa rozhodol vykonať radikálnejšie opatrenia v súvislosti so zdravotným zariadením a vymeniť celé vedenie, aby sa podarilo zachrániť polikliniku pred exekúciou.