BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Situácia v poliklinike na Tehelnej ulici v bratislavskom Novom Meste je v súčasnosti stabilizovaná. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Fondu národného majetku (FNM) Tatiana Lesajová. Novému vedeniu, ktoré FNM vymenoval ešte v júni minulého roka, sa podarilo nepriaznivý vývoj za predchádzajúce obdobie počas druhého polroka 2007 zmierniť a v niektorých ukazovateľoch dokonca aj zastaviť. "Nové predstavenstvo spoločnosti nasmerovalo svoje aktivity do oblasti zabezpečenia financovania prevádzky, dosahovania zisku v hospodárení, investičného rozvoja spoločnosti a schopnosti splácať záväzky," konštatovala Lesajová. Podľa nej sa už riaditeľ polikliniky Ján Tóth v problematike zorientoval, nové vedenie zariadenia súčasne navrhlo plán reštrukturalizácie Polikliniky Tehelná, a.s.
Cieľom návrhu je pritom predovšetkým zastaviť prehlbovanie straty spoločnosti a postupné dosahovanie zisku, zabezpečenie schopnosti splácať záväzky po lehote splatnosti z minulých rokov, ako aj rozvoj spoločnosti cez investície, ktoré by mali zabezpečiť modernizáciu a technické zhodnotenie dlhodobého hnuteľného a nehnuteľného majetku. "Jedným zo zámerov realizácie plánu reštrukturalizácie spoločnosti je úhrada starých záväzkov, ktoré dosahujú viac než 20 miliónov korún. Výška starých záväzkov bola znížená," povedala hovorkyňa. Podľa Lesajovej sa akciová spoločnosť v súčasnosti sústreďuje na dosiahnutie uvedených cieľov. Zdravotnícka starostlivosť sa presunula na neštátne ambulancie sídliace v priestoroch budovy. Tie ju zabezpečujú v pôvodnom rozsahu aj prostredníctvom zdravotných pracovníkov, ktorí boli predtým zamestnancami akciovej spoločnosti. Taktiež potvrdila, že v súčasnosti nehrozí poliklinike žiadna exekúcia a jej predaj nie je aktuálny. Dodala, že rozhodnutím jedného akcionára z decembra 2007 sa zvýšilo základné imanie spoločnosti o šesť miliónov korún peňažným vkladom.
FNM uvažoval v minulosti pôvodne o troch možných variantoch, ako by sa mohla riešiť otázka polikliniky na Tehelnej. Prvou z možností bol bezodplatný prevod majetku na VÚC, ten už niekoľko ráz deklaroval záujem o budovu. Druhým variantom bolo, že by vláda udelila výnimku a v spoločnosti sa mohlo navýšiť základné imanie. Tým by sa odstránil dlh a spoločnosť by sa stala fungujúcou. Podľa tretieho variantu by sa predal majetok nepotrebný k výkonu zdravotníckej činnosti, napríklad niektoré pozemky či objekty, čím by sa mohol dlh vynulovať. Pred nástupom nového vedenia bol aktuálny prvý variant, posledné dva boli podľa hovorkyne FNM len dočasné. V júni 2007 sa FNM rozhodol vymeniť vedenie polikliniky. Výbor sa rozhodol vykonať radikálnejšie opatrenia v súvislosti so zdravotným zariadením a vymeniť celé vedenie, v štruktúre pribudli aj nové riadiace orgány. "Bývalý manažment bol len akýmsi krízovým manažmentom, ktorý mal zachrániť polikliniku pred exekúciou," povedala vtedy Lesajová.