BRATISLAVA 1. februára (SITA) - Na Základnej škole (ZŠ) svätej Uršuly na Nedbalovej ulici prešli v tomto školskom roku na nový systém vyučovania. Žiaci druhého stupňa nemajú svoje vlastné triedy, ale na vyučovacie hodiny sa sťahujú do odborných učební. Špecializované triedy sú vybavené pomôckami, tematickými nástenkami aj učebnicami, takže žiaci si knihy nemusia do školy nosiť. Svoje veci si každý z nich môže schovať do vlastnej skrinky.
Riaditeľka ZŠ Mária Kováčiková po polroku fungovania hodnotí systém pozitívne. Deti sa podľa nej teraz lepšie správajú, ako keď boli celý deň zavreté v triede. Detská psychologička z pedagogicko-psychologickej poradne Eva Fáberová pripúšťa, že systém presúvania sa medzi viacerými triedami môže viesť k lepšiemu časovému manažmentu u žiakov i učiteľov: "Niektoré deti majú tendenciu spoliehať sa, že si úlohy napíšu cez prestávku, takto sa im budú viac venovať doma. Učitelia zase neoberú deti o prestávku a dodrží sa potrebná psychohygiena." Psychlogička zároveň upozorňuje, že pri presune z učebne do učebne nesmie chýbať priestor a čas na koncentráciu a naladenie sa na nasledujúcu hodinu.
Nový systém má výhodu aj pre učiteľky, ktoré nemusia prenášať po škole pomôcky. Žiaci sa však nemôžu vždy učiť iba v odborných učebniach, niektorý predmet, ako napríklad slovenský jazyk, má totiž niekedy viacero tried naraz. Svoju miestnosť má slovenský jazyk, dejepis, biológia, chémia, technická a hudobná výchova, náboženstvo, zemepis aj informatika. Matematika s fyzikou a občianska výchova s výtvarnou majú spoločnú učebňu, anglický jazyk má až dve.
Psychlogička Eva Fáberová zdôrazňuje potrebu dieťaťa identifikovať sa s triedou. "Môžu im chýbať symboly triedy, to, že si ju neozdobia." Učiteľka biológie a zároveň triedna učiteľka 5. A na ZŠ svätej Uršuly Beáta Chmelová hovorí, že deti stratou svojej kmeňovej triedy netrpia. "Vraveli mi, že im nechýba. Za svoju triedu považujú biologickú učebňu, kde trávia aj najviac času, a ktorú mám na starosti ja ako učiteľka prírodopisu. "