ČIERNA VODA. Popri ceste, ktorá vedie z obce Čierna Voda k Ivanke pri Dunaji, sa hromadia čierne skládky. Odpadky v modrých plastových vreciach, kusy nábytku, malý stavebný odpad a komunálny odpad sa objavujú len kúsok za poslednými domami v Čiernej Vode.
Vyhadzujú odpad z auta
Pri krajnici sú vyjazdené koľaje s otlačkami pneumatík. Nasvedčujú tomu, že vodiči tu zastavia a odpad vyhodia priamo z auta. Väčšie či menšie kopy sú pozdĺž celej komunikácie. Najväčšia skládka je však v blízkosti nadjazdu nad diaľnicou. Z veľkosti pneumatík vidno, že príhodné, z cesty slabo viditeľné zákutie využívajú aj väčšie autá.
„Skládky sa v takejto veľkej miere rozšírili za posledné tri mesiace, potom ako na konci októbra zatvorili skládku v Pezinku,“ hovorí muž, ktorý cestou pravidelne prechádza. Obecné úrady oboch obcí však tvrdia že odpad sa v týchto miestach hromadí opakovane, aj potom, ako lokalitu vyčistia.
Upratať má vlastník
„Už sme mali jedno priestupkové konanie so stavebnou firmou, ktorej pracovníci tu vyhadzovali stavebný odpad,“ povedal Peter Hoblík z Obecného úradu v Chorvátskom Grobe, pod ktorý Čierna Voda patrí.
„V prvom rade je vecou majiteľov pozemkov, aby skládky odstránili. Majú povinnosť aj zabezpečiť pozemok tak, aby sa tam nedal vyvážať odpad.“ Dodal, že vlastníkov vždy vyzvú, aby si na pozemkoch upratali, ale tí obvykle nereagujú.
Skládky v tejto lokalite úrad dával odstrániť. Hoblík hovorí, že vznikli znova. „Ľudia si zvykli, že tam bola skládka, tak odpad vyvezú znova na to isté miesto, aj keď tam práve žiadny nie je.“ Problém je podľa neho aj v tom, že majitelia sa viackrát zmenili. V blízkej budúcnosti sa tu očakáva výstavba. Hoblík predpokladá, že vlastníci pozemky vyčistia, keď sa začnú stavebné práce.
Obec čistí aj príjazdové cesty
Menšie kopy odpadu sú na strane cesty, ktorá už patrí pod Ivanku pri Dunaji. Prednosta obecného úradu Štefan Horovský povedal, že v rámci jarného a jesenného veľkého upratovania čistia aj príjazdové cesty. Čierny odpad musia riešiť opakovane. Dodal, že cez zimné obdobie nemali o nových skládkach informácie. „Túto cestu naši obyvatelia zrejme nevyužívajú tak často, zatiaľ sme to nemali nahlásené. Budeme sa tým zaoberať. Musíme hlavne zistiť, kto tam vyváža.“
Monitorovať ľudí, ktorí prídu k ceste vyhodiť odpad, im pomáha poľovnícke združenie, s ktorým majú dohodu o spolupráci v tejto oblasti. Obyvatelia, ktorí sú svedkami vyvážania na skládku, majú to ohlásiť na polícii. Horovský povedal, že sa im podarilo asi štyrikrát prichytiť niekoho pri vyhadzovaní odpadu, ale na inej ceste, kde mali podobný problém.
Pohľad hygienika
Stanislav Duba z bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva upozorňuje, že čierne skládky môžu ohrozovať spodné vody a obťažovať zápachom obyvateľov z okolia. „Môžu tiež priťahovať hmyz a hlodavce, ktoré potom môžu prenášať choroboplodné zárodky. Takéto skládky sa často zapaľujú. Horením môžu vznikať toxické splodiny.“