RUŽINOV. Spoločnosť Sekyra Group požiadala o vydanie povolenia na búranie objektov bývalej cvernovky na Páričkovej. Ide pritom o industriálny objekt, ktorý Pamiatkový úrad navrhuje vyhlásiť za chránený.
V prípade cvernovky sa opakuje situácia spred mesiaca, keď nakoniec padol areál bývalého Kabla na Mlynských nivách. Aj tu stoja proti sebe záujmy pamiatkarov a investora. Za posledné mesiace sa o priemyselných pamiatkach v meste hovorí čoraz viac.
Nedostanú povolenie búrať
Minulý mesiac začala iniciatívu za zachovanie budovy teplárne na Čulenovej poslankyňa Soňa Párnická. Pozemky pod historickým objektom kúpila Penta, nebolo jasné, či budova nepadne. Všetko nasvedčuje tomu, že ostane, ministerstvo kultúry začalo konanie o vyhlásení za pamiatku a Penta vyhlásila, že nechce deštrukciu.
Búranie starej cvernovky zatiaľ stavebný úrad Ružinova nepovolil.
„O zámere pamiatkarov bude úrad informovať investora, ministerstvo kultúry nás o to požiadalo,“ povedal Maroš Smolec, hovorca ružinovského miestneho úradu. Žiadosť od investora prišla len pred týždňom.
„Budeme dbať na to, aby potenciálne pamiatky na našom území nedostali povolenie na búranie,“ dodal Smolec.
Ministerstvo kultúry medzitým informovalo, že v stredu sa začalo konanie o vyhlásení za pamiatku, budova je teda už dnes predbežne chránená.
Majú tu byť lofty
Stavať by sa tu mali byty, kancelárie a obchodné priestory, zámer cvernovku prestavať je známy dva roky.
„Naďalej pracujeme s variantom, ktorý predpokladá zachovanie niektorých budov. Sme v štádiu architektonických štúdií,“ povedala Adriana Valeková zo spoločnosti. Ako povedala, hľadajú optimálny model tak, aby sa lokalita stala „ozdobou tejto časti mesta“.
„Našou ambíciou nie je iba stavať, ale aj revitalizovať územie. Chceme využiť ich špecifiká a vytvoriť atypické bytové priestory, známe ako loftové byty,“ povedala.
Domino efekt
Obavy o osud industriálneho dedičstva už prejavili viacerí aktivisti, poslanci či pamiatkari. Problém si dlhšie všíma aj Zora Pauliniová, odborníčka na zapájanie verejnosti do rozhodovania. O Kable, ale aj iných ohrozených priemyselných budovách, píše na svojom blogu.
„To, čo sa dnes deje s likvidáciou technických pamiatok, mi pripomína domino efekt – niekto začal a ostatní sa pridávajú,“ hovorí. „Neviem, či na konci nebudeme stáť „očistení“ od všetkých na prvý pohľad nehodnotných stavieb a území.“ Búranie takýchto stavieb prirovnáva ku gumovaniu našej histórie a identity.
Búranie nášho industriálneho dedičstva je však len symptómom. V prvom rade vypovedá o stave vedomia spoločnosti; v druhom rade o nekoncepčnom a nesystémovom prístupe tých, ktorí by mali prinášať víziu ďalšieho smerovania.“
Tvrdí, že je chybou, že ochrana nášho dedičstva nenašla vyjadrenie v novom územnom pláne a že samospráva nerobí dosť na jeho zachovanie. „Svojou nečinnosťou stimuluje vznik takýchto konfliktov medzi rôznymi záujmovými skupinami.“
Riešením by podľa nej bola príprava jasnej stratégie záchrany industriálneho dedičstva, vytvoriť by ju mala samospráva spolu s verejnosťou, štátnou správou a odbornými organizáciami ako partnermi.
Pamiatkari chystajú tento rok aktualizovať zoznam industriálnych stavieb na území mesta s tým, že niektoré sa chystajú navrhnúť za pamiatky.
Technické stavby v meste
Ministerstvo kultúry vedie konania o vyhlásení za pamiatku pri objektoch:
Jurkovičova tepláreň na Čulenovej ulici
bývalá radnica v Prievoze, Ružinov
Zámocká 47, rozšírenie objektovej skladby mestského paláca
pamiatková zóna Rušňové depo Bratislava-východ
výrobné haly cvernovky na Páričkovej ulici, konanie (bol oboslaný príslušný stavebný úrad so žiadosťou o súčinnosť)
v týchto dňoch ministerstvo začína konanie o vyhlásení za pamiatku v súvislosti s budovou Riaditeľstva zimného prístavu.
Minulý rok boli vyhlásené za pamiatky Divadlo P. O. Hviezdoslava a banka, objekt Vodáckeho klubu v Karlovej Vsi a Könökyiho dom na Lazaretskej ulici 9.
Ďalšími objektmi, ktoré sú v súčasnosti v Bratislave navrhnuté za pamiatky, ale konanie sa v ich prípade ešte nezačalo, sú:
kastel Gerulata Rusovce - vyhlásenie za archeologickú lokalitu
Urbánkova 7 – vila s areálom, zmena vyhlásenia.
Búranie nášho industriálneho dedičstva je symptómom. Vypovedá o stave vedomia spoločnosti.
Zora Pauliniová, odborníčka na zapájanie verejnosti do rozhodovania