BRATISLAVA. Sídlom prezidenta Slovenskej republiky (SR) Ivana Gašparoviča by mal byť bratislavský Hrad a nie Grasalkovičov palác na Hodžovom námestí v Bratislave. Tvrdí to primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Podľa neho to súvisí s viacerými aspektmi, predovšetkým s postavením prezidenta v rámci krajiny ako osoby volenej všetkými občanmi.
"Práve vďaka tomu by nemal sedieť na križovatke ciest v Grasalkovičovom paláci ako v bývalom letnom sídle, ale priamo na Hrade, ako je to v iných krajinách, napríklad v susedných Čechách," uviedol pre agentúru SITA Ďurkovský. Doplnil, že Hrad je pre prezidenta adekvátne sídlo, práve tam by mala viať aj prezidentská štandarda. "Tú by malo byť vidieť už z diaľky. Pripadá mi to úplne prirodzené," zdôraznil primátor.
Ako ďalej uviedol, s touto možnosťou by sa mohlo počítať už pri plánovanej rekonštrukcii bratislavského Hradu. Podľa primátora by sa počas týchto prác dal vytvoriť priestor na to, aby mal prezident adekvátnu pracovňu a celé zázemie buď priamo na Hrade alebo v súvisiacich objektoch
. "Tak či tak, hrad je využívaný na reprezentačné účely. Keď sa konajú veľké podujatia, robia sa práve na Hrade," vysvetlil Ďurkovský.
Zároveň skonštatoval, že by sa mali tiež posilniť právomoci prezidenta. Otázkou by sa v súčasnosti alebo v budúcnosti mal zaoberať parlament. Ďurkovský je presvedčený, že by to nemala byť iba reprezentačná funkcia s obmedzenými kompetenciami. Tretí moment zmeny sídla prezidenta súvisí podľa primátora s možným ďalším využitím paláca. Budova by sa mohla využívať na rôzne výstavy alebo ako galéria.
"Myslím, že takéto riešenie by bolo vnímané zo strany verejnosti ako výrazný posun alebo ako pozitívny krok zo strany parlamentu i prezidentskej kancelárie," dodal Ďurkovský.
Prezident Ivan Gašparovič je však opačného názoru a nevidí dôvod, prečo by sa mal sťahovať z Grasalkovičovho paláca na Hrad. Potvrdil to hovorca Kancelárie prezidenta SR Marek Trubač.
"Prezident si myslí, že Prezidentský palác v centre meste je dostačujúci na výkon jeho funkcie, s priestormi je spokojný a nepotrebuje riešiť sťahovanie. Taktiež sa nechce pozerať z výšky na ľudí ako na poddaných," povedal Trubač.
Ako ďalej uviedol, sťahovanie na Hrad si pre plánovanú rekonštrukciu ani nevedia predstaviť. "Hrad bude niekoľko rokov zatvorený. Ešte sa nevie, kedy sa s rekonštrukciu začne, či ako dlho bude trvať, s prácami sa ešte nezačalo. Zatiaľ sa vie iba to, že sa Hrad bude opravovať," povedal Trubač.
Prezident Gašparovič však pripúšťa, že by sa mala opäť začať diskusia o tom, či má Slovensko vhodné reprezentačné priestory s dostatočnou kapacitou. Ako vhodné sídlo na privítanie hostí zo zahraničia, na ich pohostenie, na organizovanie konferencií, vrcholných schôdzok či summitov alebo na ubytovanie zahraničných delegácií si vie predstaviť zrekonštruovaný Rusovecký kaštieľ. "Prezident však zdôrazňuje, že by v žiadnom prípade nešlo o jeho sídlo, len o reprezentačné priestory. Kaštieľ by mal taktiež slúžiť verejnosti. V prvom rade by sa ale mali nájsť financie na dlhú rekonštrukciu budovy," povedal Trubač.