BRATISLAVA. Zlodeji, ktorí vykrádajú autá, majú novú, rýchlejšiu techniku. Využívajú nepozornosť vodičov pri oprave defektu. Takto na Vilovej ulici v Petržalke okradli 46-ročného vodiča Peugeota z Bratislavy. Bratislavská policajná hovorkyňa Alena Toševová povedala, že z neuzamknutého auta mu zmizla peňaženka so štyrmi tisíckami a aktovka s hotovosťou 1,5 milióna korún.
Dodala, že takéto prípady sa v poslednej dobe objavujú častejšie. Pred dvoma týždňami pri výmene defektu na Miletičovej prišiel Zvolenčan o hotovosť, notebook a doklady za 46-tisíc korún. Podobne okradli aj vodiča z Liptovského Mikuláša, mal škodu 16-tisíc korún. Košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová povedala, že pred niekoľkými dňami takto 54-ročnému Košičanovi ukradli z auta kufrík, v ktorom mal vyše 180-tisíc korún.
„Predpokladáme, že páchatelia spôsobia defekt sami na mieste, kde auto parkuje,“ hovorí Toševová. Potom sledujú vodiča až na miesto, kde pneumatiku začne vymieňať.
„Svoje obete si typujú prevažne v blízkosti finančných inštitúcií, napríklad bánk, pri nákupných centrách a na čerpacích staniciach,“ hovorí Toševová. Zameriavajú sa podľa nej na vodičov, ktorí sú v aute sami a dá sa predpokladať, že majú pri sebe viac peňazí.
Novinkou v spôsoboch zlodejov je to, že sa už nesnažia pozornosť vodiča odpútať tým, že mu ponúknu pomoc alebo predstierajú, že sú cudzinci a potrebujú poradiť.
„Stačí im len to, že vodič vystúpi z auta, aby zistil, či má defekt.“ V ďalšom prípade si šofér pri oprave auto zamkol. O veci prišiel, keď odomkol, aby si odložil poškodenú pneumatiku.
„Odporúčame uzamknúť vozidlo alebo výmenu urobiť na bezpečnom mieste, napríklad v servise.“ Toševová hovorí, že prácu polícii sťažuje práve to, že okradnutí si nestihnú páchateľov všimnúť, nemôžu ich opísať. „Pokiaľ vodiči zaznamenajú pohyb podozrivých ľudí, mali by to hneď ohlásiť polícii na linku 158.“
Autor: dagu