BRATISLAVA. Petržalčania budú tento rok zbierať svoje spomienky. Miestna knižnica sa rozhodla, že najväčšie sídlisko na Slovensku sa zapojí do projektu Oral History. Po lete by mohla vyjsť kniha.
„Budeme doslova zbierať výpovede ľudí o Petržalke, nielen Staropetržalčanov, ale aj tých, ktorí sa sem pred 20 rokmi prisťahovali alebo sem kedysi chodili na kolotoče,“ hovorí riaditeľ petržalskej knižnice Ernest Huska.
V Brne projekt fungoval dlhšie, vydali tu štyri knihy spomienok ľudí – o hromadnej doprave, o parkoch, o Námestí svobody a o ich „Zelňáku“, teda trhu.
„História sa skladá aj z malých príbehov, stačí aj jedna veta, hocaká stopa v pamäti, viažuca sa na Petržalku. Niekto sa tu napríklad zoznámil so svojou manželkou,“ vysvetľuje Huska.
Kniha by mala Petržalku ukázať aj trocha inak, ako ju bežne ľudia poznajú – ako 120-tisícovú nocľaháreň. „Dnes je to mesto v meste.“
Bežní ľudia sú podľa neho zaujímavý zdroj informácií. „Najlepšie filmy sú vždy postavené na príbehoch jednotlivcov.“ Druhým cieľom je vytvoriť miestnu zbierku fotografií, akúsi obrazovú pamäť Petržalky, pretože postupom generácií hrozí, že sa snímky pomaly stratia z osobných a rodinných domácich archívov.
Petržalka ako sídlisko vznikla až v 70. rokoch, dovtedy bola malou obcou s malými domčekmi. Obyvatelia starej Petržalky si privyrábali pestovaním ovocia, na začiatku 20. storočia vyhľadávali ubytovanie v Petržalke pre lacnejšie pozemky hlavne robotníci pracujúci v meste.
Svoje príbehy a spomienky na Petržalku môžu obyvatelia posielať na adresu miestnej knižnice alebo mailom. Viac informácií na stránke www.kniznicapetrzalka.sk.
Stačí aj veta, hocaká stopa v pamäti. Niekto sa tu napríklad zoznámil so svojou manželkou.
Ernest Huska, riaditeľ Petržalskej knižnice