Galéria mesta Bratislavy predstavuje v Mirbachovom paláci grafiku minulého storočia. "Dejiny slovenskej grafiky 20. storočia by sa dali charakterizovať ako fascinujúce životné príbehy umelcov, ich intímne zrkadlá, ktoré zároveň odrážajú rozporuplné časy. Napriek všetkému a všetkým sa kreativita umelcov a ich vnútorná sloboda podpísali pod rozvetvenosť grafiky tohto obdobia," povedal k výstave jej kurátor, riaditeľ galérie Ivan Jančár.
Výstava je svedectvom toho, že hoci viac ako polovicu z predchádzajúcich sto rokov boli možnosti slobodného umeleckého prejavu u nás obmedzené, objavovali sa skutočné umelecké osobnosti. Slovenská grafika mala svoje vrcholy aj pády. Mnohé jej podoby sa môžu dnes zdať konzervatívne, iné nadčasové, ale všetky vznikali v určitom čase, v určitých súvislostiach, podmienkach, v konkrétnom prostredí, čo zanechalo na nej svoju nezmazateľnú pečať.
Výstava bude prístupná do 2. marca.
FOTO - GMB
Vladimír Gažovič: Josefovi Sudekovi, 1986 (farebná litografia, papier, 103,5 x 71,5 cm). Majetok autora. |
Albín Brunovský: Neustála a vytrvalá snaha po vlastníctve, 1978 (lept, mezzotinta, suchá ihla, papier, 39,7 x 29,7 cm). Zo zbierok GMB. |