RUŽINOV. Obvodný úrad životného prostredia rokuje s Gumonom o technológiách výroby. Úrad chce, aby už nedochádzalo k úniku zapáchajúcich látok do ovzdušia.
„V súvislosti s medializáciou problému bol úrad na obhliadke a po nej prevádzkovateľovi uložil opatrenia na nápravu,“ hovorí Patrick Lutter, prednosta úradu.
Lepšie odsávanie a zakrytie
Firma má podľa Luttera lepšie zabezpečiť zariadenia proti únikom zápachu. Tam, kde sa s takýmito látkami pracuje, sa má zlepšiť zakrývanie zariadení a odsávanie.
„Korektne sme sa dohodli a po novembri už sme nezaznamenali žiadne sťažnosti na zápach, rovnako ani inšpekcia životného prostredia,“ hovorí Lutter. Zápach vraj ľudí neohrozoval, podľa platnej legislatívy neboli látky, ktoré unikali, zdraviu škodlivé.
Formaldehyd pritom v zahraničí označili za karcinogén. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny tak urobila v roku 2004. V Európe však látka oficiálne nie je zaradená medzi karcinogény. „Môžeme kontrolovať len to, čo nám umožňuje platný zákon,“ povedal prednosta.
Boli tu aj inšpektori
V Gumone boli niekoľkokrát aj inšpektori životného prostredia. Na poslednej kontrole v septembri porušenie zákona nezistili. Podľa televízie TA3 však zistili, že „plyny neboli dobre odvádzané do spaľovacieho zariadenia“ a „krezolformaldehydová živica sa nanášala v nezreagovanom stave“, čo mohlo spôsobovať väčší únik formaldehydu.
Podľa televízie v súčasnosti Francúzi pripravujú návrh preklasifikovať látku na karcinogén. Ako sa však už v minulosti vyjadrila hygienička Jindra Holíková, ak by sa aj dokázalo, že formaldehyd je karcinogén, neznamená to, že všetci, čo pri podniku bývajú, okamžite ochorejú na rakovinu.