BRATISLAVA. V Dunajskej Lužnej, v Rovinke, Hamuliakove, Chorvátskom Grobe a v iných dedinách okolo Bratislavy prudko rastú počty obyvateľov. Bývajú v novostavbách v satelitných mestečkách, používajú miestne komunikácie, sú napojení na infraštruktúru, produkujú odpad.
Obce však za týchto prisťahovalcov nezískavajú podiel na dani z príjmu – väčšina z nich sa totiž neprihlási na trvalý pobyt. Samosprávy preto vo viacerých obciach presadili zvýšenie daní, najmä dane z nehnuteľností. Bratislava, v ktorej sa bývanie považuje za najdrahšie na Slovensku, naopak daň z nehnuteľností nezvyšovala.
Chýbajú peniaze
„Máme asi tritisíc obyvateľov, z toho asi tisíc neprihlásených,“ hovorí starosta Dunajskej Lužnej Ladislav Cingel. „Ročne nám tak uniká na podielovej dani päť miliónov korún.“
Peniaze chýbajú aj v rozpočtoch ďalších obcí. V Chorvátskom Grobe sa hovorí o 11-miliónovej diere. Tamojší poslanci preto vlani schválili sadzbu dane za stavebné pozemky vo výške 560 korún za meter štvorcový, kým majiteľ domu zaplatí za meter štvorcový dve koruny.
Argumentom bolo, že do rozpočtu by mali prispieť budúci stavebníci a nie starousadlíci. Očakáva sa, že do rozpočtu Chorvátskeho Grobu takto pribudne 12 miliónov. „Návrh sme podporili jednomyseľne,“ povedala poslankyňa Lucia Mrázová.
Zákon nie je proti
Návrh vyvolal veľkú diskusiu. Starousadlíci tvrdia, že ak má niekto na kúpu lukratívneho pozemku a stavbu domu, tak bude mať aj na zaplatenie dane. Prisťahovalci sa ¶proti zvýšeniu dane bránia.
Zákon o miestnych daniach hovorí, že sadzba dane za stavebné pozemky má byť spravidla 0,25 percenta zo základu dane. Tou je hodnota krát rozloha pozemku. Obec si však toto percento môže zvýšiť.
V bratislavskom Starom Meste napríklad platí sadzba 1,2 percenta zo základu dane, v Grobe je to 5,5 percenta. Ceny pozemkov v Starom Meste, ale aj v obciach pri Bratislave totiž v poslednom čase stúpajú.
V niektorých obciach zatiaľ zvýšili len poplatok za odpady, ale o väčšom zdanení nehnuteľností uvažujú. Potvrdil to starosta Cingel aj jeho kolega z Marianky Viliam Bolgáč. „Vlani sme návrh pripravili neskoro a dostatočne ho neprerokovali, ale zvýšeniu sa v budúcnosti určite nevyhneme,“ povedal Cingel. Všade sa vedenia samospráv vyjadrili, že doteraz s daňou nehýbali niekoľko rokov.
Bratislava počká
V hlavnom meste sa daň z nehnuteľností tento rok nezvyšovala. „Uvidíme, koľko získame z podielovej dane, a rozhodneme sa, či budeme na budúci rok zvyšovať,“ povedal námestník primátora Milan Cílek.
Aj v Bratislave sú prišelci, ktorí do jej rozpočtu neprispievajú, a najväčšmi to cítiť v oblasti dopravy. „Prijali by sme, keby bol dopravný podnik ako verejný dopravca oslobodený od niektorých daní podobne ako železnice.“ Pripravuje sa aj zákon, podľa ktorého by veľkí investori platili jednorazový poplatok za miestne cesty, ale aj daň za vstup do mesta.