Bratislava. Výrub stromov pri reštaurácii Koliba Expo v bratislavskom lesoparku bol povolený, investor však nesplnil podmienky.
Výrub si všimla redakcia cez víkend, okolie Kamzíka patrí pod Chránenú krajinnú oblasť Malé Karpaty. Do lesoparku chodia na víkendové vychádzky tisíce Bratislavčanov, spravujú ho Mestské lesy.
Súkromný pozemok
„Pozemok patrí súkromnej firme,“ hovorí riaditeľ Mestských lesov Vladimír Kutka. Firma podľa neho požiadala o vyňatie územia z lesného pôdneho fondu. Ide teda o legálny výrub, má sa tu zväčšovať parkovisko.
Na otázku, či územie patrí pod nejakú ochranu odpovedal: „V podstate nie, lebo obvodný lesný úrad dal súhlasné stanovisko na vyňatie z lesného pôdneho fondu. Neviem, či to územný plán povoľoval vyňať, ale zrejme áno, ak lesný úrad vydal rozhodnutie.“
Podmienky nesplnili
To, že výrub úrady povoľovali, potvrdila aj hovorkyňa mestskej časti Nové Mesto Alžbeta Klesnilová. „Pozemok obvodný lesný úrad vyňal spod ochrany 14. februára minulého roka. Dal aj investorovi podmienky na odlesnenie, jednu z nich však nesplnil.“ Výrub sa môže začať, až keď spoločnosť dostane povolenie stavať. A to stavebný úrad Nového Mesta v súvislosti s parkoviskom nevydal.
Ochranárka Katarína Šimončičová si myslí, že územie patrí pod Chránenú krajinnú oblasť Malé Karpaty a platí tu druhý stupeň ochrany. „Vyňatie je dlhodobý proces,“ hovorí Šimončičová. Podľa nej je škoda, že les zmizne na úkor parkoviska. Dúfa, že po výrube nebude nasledovať ďalšia výstavba v leste. „Už sa stavia pomaly na každej zelenej ploche, ktorá je v meste, a stavby sa tlačia do lesa. Malo by sa dbať, aby tu zmena pôdneho fondu nenastala.“
Mestské lesy pripomienkovali zámer parkoviska s tým, že tu nie je na to vhodná kanalizácia.
Získali ho zámenou
Kutka sa o tom, že pozemok už nespravujú Mestské lesy, dozvedel sprostredkovane vďaka tomu, že mu kópiu vyňatia z lesného pôdneho fondu odoslal obvodný lesný úrad.
„Nejde sa tu stavať nič vysoké, bude tu ihrisko a parkovisko,“ potvrdil Roman Vyňuchal zo spoločnosti, ktorá pozemok vlastní. „Všetko je tak, ako má byť, je to legálne. Vysekané to je už mesiac.“
Pozemok firma zíkala pred dvoma rokmi zámenou od mesta. V októbri 2005 odhlasovali mestskí poslanci, že majiteľom bude spoločnosť Dohoda, ktorá má rovnaké sídlo ako Koliba Expo, zapísaná v obchodnom registri. Tá predtým vlastnila príjazdovú komunikáciu k lanovke.
„Do vlastníckych záležitostí mesto nemôže zasahovať,“ povedala Eva Chudinová, hovorkyňa magistrátu. Na to, čo sa na pozemku teraz deje, už mesto nemá dosah.
Obvodný úrad životného prostredia sa včera k veci nevedel vyjadriť.
Veľké výrubyv meste
Vlani vydala mestská časť Bratislava-Staré Mesto dve rozhodnutia o výrube viac než 50 kusov stromov. Prvý uskutočnili v podhradí, druhý povolili na Majakovského ulici, ten sa ešte nerobil.
Viac ako 20 stromov povolilo Staré Mesto vyrúbať v štyroch lokalitách - na Vysokej ulici, kde sa už čiastočne uskutočnil, ďalej na Mišíkovej, Okánikovej a Mudroňovaj ulici. Tu sa ešte nepílilo.
Miestny úrad Petržalky minulý rok povolil veľký výrub k výstavbe Digital Parku, investorom je Penta. Ďalším miestom, kde sa má rúbať, bude lesík na Krasovského, ochranári sú proti.
(dot)
Stromy nie je kam sadiť
Ochranári sa sťažujú na výruby v rozpore so zákonom a na to, že nie je kam sadiť náhradu.Katarína Šimončičová, predsedníčka Mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny hovorí, že v súvislosti s výrubmi stále existujú stavebníci, ktorí sa neobťažujú zohnať si povolenie.
Minulý rok našli pracovníci miestneho úradu pod Slavínom doslova vyholený pozemok. Čo tu rástlo, dalo sa odhadnúť už len podľa pňov. Staré Mesto informovalo, že výrub bol nelegálny. Vlastníkom parcely bola spoločnosť Martabel.
Ďalšie porušenie zákona zistila Inšpekcia životného prostredia. Pri výrube 15 platanov na Štefanovičovej nemal majiteľ, štúdio K. F. A., povolenie rúbať vo vegetačnom období a neinformoval o ňom Staré Mesto.
Šimončičová však upozorňuje aj na to, že nie je kam sadiť náhradné stromy. S tým má problémy hlavne Staré Mesto, pretože sa nachádza vo vnútri mesta. V posledných rokoch sa teda sadili náhrady vo vnútroblokoch. Rovnako je na tom aj Karlova Ves, žiadne plochy na náhradnú výsadbu už nemá ani Ružinov.
(dot)