BRATISLAVA 16. januára (SITA) - Zvýšenie šancí pracovného uplatnenia ľudí s postihnutím v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) má zabezpečiť projekt s názvom Špeciálne pracovné kurzy pre ľudí s mentálnym postihnutím a pre ľudí s autizmom. Projekt pripravilo občianske združenie (OZ) Bol raz jeden človek s podporou Krajského školského úradu v Bratislave a je spolufinancovaný Európskou úniou. Ako pre agentúru SITA ďalej uviedol Róbert Oreský z OZ Bol raz jeden človek, ťažiskom projektu je podpora sociálnej a pracovnej integrácie prostredníctvom pracovnej prípravy v rôznych odboroch. Kurzy budú bezplatné a organizované od januára až do novembra. "Každý absolvent kurzu dostane certifikát, pričom súčasťou projektu je aj hľadanie práce pre absolventov kurzu," spresnil Oreský.
Kurzy sú určené pre žiakov od 16 rokov navštevujúcich špeciálne základné školy (ŠZŠ) variantu A, B respektíve C, praktické školy alebo špeciálne odborné učilištia v Bratislavskom kraji. Do špeciálnych škôl rozdelených podľa variantu sa deti zaraďujú podľa šikovnosti, pričom tie najšikovnejšie sú v ŠZŠ variantu A. Po absolvovaní ŠZŠ variant B pokračujú deti na praktickej škole, kde sa učia rôzne zručnosti pre domácnosť, zo ŠZŠ variantu A pokračujú na špeciálnom odbornom učilišti. Kurzy sú určené aj pre absolventov škôl, ktorí v súčasnosti navštevujú domov sociálnych služieb, alebo sú nezamestnaní. Účastníci kurzu sa môžu školiť v odboroch ako pomocný kuchár, čašník, pomocný pekár, cukrár, pomocný záhradník, keramik a pracovník v oblasti upratovacích služieb.
Prvé kurzy sa začínajú už koncom januára a ďalšie budú otvárať podľa záujmu. Podľa Oreského by chceli skupinky vytvoriť do marca, pričom vzdelávanie bude aj v lete a potrvá až do novembra. Ako ďalej uviedol, zatiaľ vytvorili skupinky v Bratislave a v Malackách. To podľa neho znamená, že keď majú skupinku účastníkov na jeden kurz, pričom jednu skupinku tvoria traja až piati ľudia, tak sa dohodou rieši miesto, čas a frekvencia stretnutí, aby to vyhovovalo čo najširšiemu okruhu záujemcov. "Preto sa treba najskôr prihlásiť a my zisťujeme, odkiaľ dotyčný je, či je v niektorom zo zariadení sociálnej starostlivosti, alebo chodí do školy, prípadne či je doma s rodičom, aby sme poznali jeho voľný čas," vysvetlil. Výber do skupinky sa bude robiť podľa záujmu mladého človeka s postihnutím, prihliadajúc na jeho reálne schopnosti a možnosti a tiež na priania rodičov. "Predpokladom však je istá miera samostatnosti vo vykonávaní potrebných činností. Kurzy vedie odborník v danej profesii a účastníkom je k dispozícií ich asistent a podpora, ktorí sú prítomní na každom kurze," konštatoval Oreský. Kurzy budú trvať v závislosti od vybraného odboru od 90 do 320 hodín, teda približne šesť mesiacov.
Ďalšie informácie o kurzoch možno získať na telefónnych číslach 0949/720 991 - Helena Kusá, 0949/720 992 - Róbert Oreský, 0907/611 148 - Eva Rolínová alebo na e-mailovej adrese ozclovek@gmail.com. Projekt je podporený v rámci operačného programu JPD NUTS II BA Cieľ 3 spolufinancovaného z Európskeho sociálneho fondu úniou.