BRATISLAVA. Náhrada škôd, ktoré vo vozidlách MHD spôsobia vandali, ročne vychádza dopravný podnik na niekoľko miliónov korún. Vandalizmu pribudlo hlavne v čase medzi sviatkami a novým rokom, keď takéto činy podľa dispečingu dopravného podniku zaznamenali takmer každý deň. Vozidlá nechráni kamerový systém. Väčšinu škôd zistia vodiči až na konečnej, páchateľov preto neodhalia často.
Škody za milióny korún
Na začiatku mesiaca vandali za jeden večer v priebehu pol hodiny poškodili vybavenie piatich električiek. „Nepotvrdilo sa, že by išlo o organizovanú skupinu,“ povedal predseda predstavenstva dopravného podniku Branislav Zahradník. Nárast vandalizmu dáva do súvislosti s uvoľnenejšou atmosférou prázdninového obdobia.
„Teraz sa to vracia do normálu. Aj ten znamená ročné náklady na odstránenie škôd, ktoré dosahujú asi 20 miliónov korún.“ Za túto sumu by mohli kúpiť napríklad dva veľké autobusy.
Kamery chránia reklamu
V niektorých električkách upozorňujú cestujúcich nálepky, že tam je kamerový systém. Neslúži však na zabezpečenie vozidla, ale na ochranu reklamy. „Ide o 25 električiek v celej Bratislave, v ktorých je nainštalovaná reklamná LCD obrazovka.“ Kamery zaberajú obrazovku, nie celé vozidlo. Zahradník povedal, že náklady hradí firma, ktorá do električiek obrazovky umiestnila.
Systémové riešenie kamerovým zabezpečením neexistuje. „Nie je reálne, aby sme pripojili všetky vozidlá na kamery, aj keď uvažujeme o tom, že postupne ich takto vybavíme.“
František Dej, mestský poslanec, ktorý je členom komisie dopravy, povedal, že v minulosti sa o opatreniach proti vandalizmu v MHD hovorilo, nakoniec sa väčšinou nezaviedli. „V poslednom roku sa v komisii špeciálne k tomuto problému nič neriešilo.“
Pomôcť môžu cestujúci
Zahradník potvrdil, že dopravný podnik má dohodu s mestskou aj štátnou políciou. „Každé vozidlo je vybavené vysielačkou. Vodiči vedia v krátkom čase zabezpečiť príjazd policajnej hliadky,“ hovorí. „V prípade, že škodu zistia na konečnej zastávke, je už často neskoro. Keď nie sú svedkovia, vyšetrovanie je odsúdené na neúspech.“
Podľa Zahradníka by situáciu mohli zlepšiť cestujúci, keby vodičovi vandalizmus včas oznámili. Nemusia to urobiť bezprostredne, pomôže, keď opis vandalov nahlásia aj tesne potom, ako vystúpia z vozidla. „Polícia ich tak ešte môže dostihnúť v okolí miesta, kde vystúpili.“ Dodal, že svedkom by mohli zaručiť anonymitu.
Dôležitosť svedeckej výpovede potvrdila aj policajná hovorkyňa Alena Toševová. „Cestujúci majú možnosť všimnúť si na páchateľoch detaily, na základe ktorých je väčšia šanca ich chytiť.“ Ak je páchateľ známy, dopravný podnik od neho môže vymáhať náhradu škody.
Kuriózne prípady
Demolovanie električiek začiatkom mesiaca, ktoré vandali zvládli v priebehu pol hodiny, spôsobilo, že cestujúci sa niektorých spojov nedočkali. Dopravný podnik nie všetky nahradil inými vozidlami.
Chaos spôsobil i páchateľ, ktorý minulý rok v lete ukradol električku z konečnej zastávky na Zlatých pieskoch. Podľa odborníkov sa musel vyznať v tom, ako ju riadiť.
V čase, keď na zamknutej električke vylamoval dvere, mal skutočný vodič pracovnú prestávku v oddychovej miestnosti. Do piatich minút po krádeži zalarmoval dopravný podnik a odstavili prúd. Zlodej prešiel približne štyri kilometre, po odstavení prúdu z vozidla utiekol. Električka ostala stáť pri Poluse.
Vlani koncom mája spôsobili vandali takmer dvojhodinové obmedzenie dopravy medzi Komisárkami a Vinohradmi. Rozbili bočné sklo na električke a poškodili vedenie.
Zahradník hovoril o nezáujme cestujúcich v súvislosti s prípadom, keď neznámi páchatelia odmontovali a odniesli z električky dve sedadlá. „Vodič to zistil až na konečnej.“
Škody objavili aj v nových autobusoch Sor. Potom, čo premávali asi tri dni, našli už poškodené čalúnenie.
Polícia v poslednom čase riešila napríklad krádež označovača cestovných lístkov a poškodenie obrysového svetla električky na konečnej zastávke Jurajov dvor a poškodenie označovača lístkov v električke č. 4 v Karlovej Vsi.