Ničenie pamiatok, ale naopak aj búranie stavieb, ktoré nemajú povolenia, by podľa aktivistov vyriešila stavebná polícia. Pomohla by aj podľa primátorov krajských miest.
Tento orgán by mal mať právo vstúpiť na cudzie pozemky a aktívne zasahovať. V novom stavebnom zákone, ktorý má začať platiť o rok, sa s ním však neráta.
Pokuty odradia
Novela stavebného zákona má vyjsť v ústrety drobným stavebníkom – pribudnú úľavy, v niektorých prípadoch sa zjednoduší úradovanie. Ľudia z tretieho sektora však upozorňujú, že čierna stavba je vždy porušením zákona, či ide o veľkú stavbu, alebo nelegálne úpravy v panelákovom byte.
„Vymožiteľnosť práva neznamená, že na podozrivé stavby príde parta chlapov s koltmi. V zákone je dostatok iných pák,“ reaguje hovorca ministerstva Miroslav Bátovský. Pokuty podľa neho zákon dvíha tak, aby boli demotivujúce – určujú sa percentuálne podľa hodnoty stavby. Sám Bátovský však pripustil, že pre veľkých investorov nie je problém pokutu zahrnúť do nákladov.
Odnímu licenciu
Pokutovaný bude môcť byť nielen investor, ale aj firma, ktorá pre neho stavia. „Dokonca bude možné iniciovať odňatie licencie,“ hovorí Bátovský.
Obec bude mať ďalej právo požiadať dodávateľov energií, aby zastavili dodávky na stavbu. „Na stavbe sa dá pracovať aj bez energií,“ povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. „To všetko sú len administratívne nástroje, ktoré nestačia.“
Aj hovorkyňa košickej samosprávy Jana Geročová si myslí, že polícia by pomohla.
„V stavebnom práve je inštitút dodatočného povolenia stavby, na ktorý sa stavebníci spoliehajú.“ Úrad môže dať stavbu zbúrať len ak ohrozuje verejný záujem, čo podľa nej nie je jednoduché dokázať.
Natália Hattalová z ministerstva vnútra hovorí, že ani ich rezort zriadenie represívneho orgánu nenavrhoval. „Spomínalo sa riešenie formou posilnenia stavebnej inšpekcie.“