Kaštiele v Rusovciach aj Čunove sú roky zanedbané a zatvorené. O osude rusovského sa naposledy hovorilo v lete minulého roka. Vtedy bol medializovaný návrh prezidenta Ivana Gašparoviča, aby sa z kaštieľa stalo štátne reprezentačné sídlo.
Dôležitejší je hrad
Podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača sa však zatiaľ v tejto veci nekoná, prioritou vlády je rekonštrukcia hradu a obnovu kaštieľa zatiaľ reálne nezvažuje. Peniaze na rekonštrukciu mal zaistiť predaj rezidencie na Slavíne, ktorú Gašparovič nepoužíva. Prezident hovoril o kaštieli už v roku 2005 pri summite Busha a Putina, keď sa zvažovalo ubytovanie prezidentov.
Situácia chátrajúcej pamiatky sa dlhšie nemenila. Aj s okolitým parkom patrí pod Správu zariadení Úradu vlády.
Obavy o neudržiavané priestory
Do základnej údržby a ochrany kaštieľa a parku investovala správa predchádzajúci rok 1,5 milióna rovnako ako za posledné roky. Pritom v priebehu rokov 1995 až 2000 investovala do rekonštrukčných a reštaurátorských prác v kaštieli 93 miliónov. Odborníci sa obávajú, že v priestoroch, kde sa nekúri a nevetrá, sú už vtedajšie opravy a výsledky reštaurátorskej práce opäť zničené.
V čunovskom kaštieli plánovali aj sanatórium
Zanedbaný kaštieľ, hoci menší, má aj susedná mestská časť Čunovo. Je tiež roky zatvorený. Prízemná barokovo-klasicistická stavba pochádza z obdobia rokov 1765 – 1770 a pôvodne kaštieľ obklopoval park.
Mestská časť kedysi plánovala, že tu bude rekreačné a turistické zariadenie, potom tu malo byť sanatórium. Starostka Čunova Gabriela Ferenčáková hovorí, že je zbytočné špekulovať o budúcnosti kaštieľa, kým nie je rozhodnuté o jeho prípadnej reštitúcii.
O kaštiele sa súdia bendiktíni
O oba kaštiele sa v rámci reštitučného konania súdi rád svätého Benedikta so sídlom v Komárne, respektíve maďarská benediktínska kongregácia so sídlom v Pannonhalme. „Zatiaľ nevieme ani o tom, že by už bolo vytýčené nejaké súdne pojednávanie,“ povedala starostka Čunova Gabriela Ferenčáková.
Poslední obyvatelia rusovského kaštieľa, grófsky pár Lónyayovcov odkázal v roku 1945, pred svojou smrťou, budovy aj s pozemkami benediktínom. Po úprave hraníc v roku 1947 Rusovce, Čunovo a Jarovce pripojili k Československu a majetok zoštátnili. Predtým patril Maďarsku.
![]() Do základnej údržby a ochrany rusovského kaštieľa a parku investovala Správa zariadení Úradu vlády predchádzajúci rok 1,5 milióna korún. FOTO – ARCHÍV SME |