Budúca Vydrica bude historizujúcejšia, ako sa pôvodne uvažovalo.
Výsledky anonymnej architektonickej súťaže vyvolali na verejnosti rozruch. Protesty verejnosti proti architektúre v modernom duchu riešil aj magistrát, obyvatelia sa obracali na primátora Andreja Ďurkovského, aby ešte o podobe miesta rokoval s developerom spoločnosťou Zillion.
Nový návrh
Momentálne prebieha workshop, na ktorom odborníci pripravujú nový architektonický návrh.
„Architekti dostali úlohu, aby priniesli niečo nové,“ povedala hovorkyňa projektu Jana Pifflová-Španková. O konkrétnej podobe bude viac informácií budúci mesiac, zatiaľ je len isté, že tu bude „menej skla a viac omietky“.
Tím odborníkov teraz pripravuje historickú topografiu miesta. „Hľadajú cesty, ako zapracovať dostupné dáta do nového priestoru. Zaujímajú nás názvy miest a budov, ich pôvodné využitie, drobné artefakty, studničky na vodu, portály, či zmienky o slávnych rodákoch. V súčasnosti kompletizujeme napríklad pôvodné uličné tabuľky,“ povedala.
Na súdobej uličnej tabuľke boli názvy v troch jazykoch – po slovensky, nemecky i maďarsky. Štvrť bola totiž kedysi známa svojou multikultúrnosťou.
Ulice v pôvodných trasách
Budúca zástavba by sa mala väčšmi priblížiť pôvodnej. Ulice ako Vydrická, Oeserova a Floriánska znovu ožijú z veľkej časti vo svojich pôvodných trasách.
Nový architektonický návrh by po vizuálnej stránke mal byť hotový na budúci mesiac.
Momentálne tu stále prebieha archeologický výskum. Archeológovia požiadali o jeho predĺženie aj počas februára. Pravdepodobne najstarším nájdeným nálezom je časť sídliska, malý krčiažtek s uškom a praslica na pradenie. Nálezy by totiž mohli byť praveké, mohli by pochádzať zo staršej doby železnej.
O Vydrici
Developerská spoločnosť Zillion tu plánuje nízkopodlažnú polyfunkčnú zástavbu. Prevládať by mali byty a občianska vybavenosť.
Architektonická súťaž na riešenie Vydrice prebehla v lete, časť verejnosti sa s návrhmi na novú Vydricu nestotožnila. Podľa aktivistov architektúra by mala rešpektovať ducha lokality.
Na riešenie Vydrice už v minulosti prebehli viaceré súťaže, výsledky tej v roku 2002 mesto ani verejnosť neprijali.
Samospráva potom dala vypracovať územný plán zóny, ktorý by tu zástavbu podrobnejšie reguloval.
Predné domy by nemali prekročiť výšku 16 metrov, čo sú zhruba tri alebo štyri podlažia, zadná zástavba by mala mať maximálne päť podlaží s ustúpenou strechou.
Objekt Vodnej veže by mohol byť začlenený do projektu, historické budovy, ktoré sa zachovali v enkláve starých kúrií či kostolíka, budú chránené.
(dot)