BRATISLAVA. Zamestnanci detského kardiocentra sú proti návrhu, aby sa kardiocentrum spojilo s detskou fakultnou nemocnicou v Bratislave. Centrum má celoštátnu pôsobnosť a je jediným zdravotníckym zariadením tohto typu na Slovensku.
Kardiológ: Samostatnosť nám prospela
Vzniklo v roku 1992 ako súčasť detskej fakultnej nemocnice a osamostatnilo sa v roku 2003, naďalej je však štátnym zariadením. „Samostatnosť nám prospela,“ hovorí detský kardiológ Martin Záhorec. Pracovisko je ziskové, tomu zodpovedá aj finančné ohodnotenie lekárov a sestier.“ Podarilo sa vytvoriť stabilný tím lekárov a sestier, čo spolu s modernizáciou prístrojového vybavenia viedlo k zlepšeniu kvality starostlivosti. Vedenie kardiocentra a väčšina jeho zamestnancov nesúhlasí so spojením s detskou fakultnou nemocnicou. „Pre dospelých pacientov s ochoreniami srdca sú na Slovensku tri kardiocentrá. Fungujú tiež samostatne a nikto ich neplánuje spájať so zadlženými fakultnými nemocnicami.“
Ministerstvo ešte rozhoduje
Na otázku, prečo ministerstvo navrhuje znovupričlenenie detskeho kardiocentra k detskej fakultnej nemocnici, hovorkyňa ministerstva Sylvia Balázsiková neodpovedala. O eventuálnom pričlenení podľa jej slov ešte nie je definitívne rozhodnuté. „Stane sa tak do konca januára.“
„Detska fakultna nemocnica s poliklinou zatiaľ neobdržala oficialne stanovisko ministerstva zdravotníctva o jeho zámeroch s detským kardiocentrom a kým sa tak nestane, k tejto téme sa vyjadrovať nebudeme.“ povedala hovorkyňa detskej fakultnej nemocnice Andrea Jovanovič. Na otázku, či by nemocnici pričlenenie kardiocentra finančne pomohlo, nedodpovedala.
Obávajú sa zhoršenia podmienok
Pod nesúhlas so zlučovaním kardiocentra s detskou fakultnou nemocnicou sa podpísali tri štvrtiny z takmer dvesto jeho zamestnancov. V liste adresovanom ministerstvu zdravotníctva tvrdia, že za štyri roky, čo je centrum samostatné, sa zvýšil počet diagnostických aj terapeutických výkonov, zlepšila sa ambulantná starostlivosť, prístrojové vybavenie aj podmienky pre pobyt detí a ich rodičov na oddelení. Nechápu cieľ rušenia dobre fungujúceho zariadenia a obávajú sa, že po znovu spojení s detskou nemocnicou by sa opäť zhoršili podmienky pre pacientov aj personál.
„Operácie a komplexná starostlivosť, ktoré našim pacientom poskytujeme, sú veľmi špecifické, a keď prídeme o lekára či skúsenú sestru z tímu, nedajú sa rovnocenne nahradiť ľuďmi s podobnou kvalifikáciou,“ povedal Záhorec. Sú to mimoriadne komplikované operácie, ktoré trvajú omnoho dlhšie ako operácie u dospelých a sú aj omnoho drahšie.
„Napríklad korekcia vrodenej srdcovej vady, keď dieťaťu chýba jedna zo srdcových komôr. Ak nedostane okamžitú pomoc v priebehu niekoľkých dní, zomrie,“ hovorí riaditeľ kardiocentra Pavol Kunovský.
Rodičom pacientov umožňujú, aby s deťmi mohli byť 24 hodín. Snažia sa vždy hospitalizovať s dieťaťom aj matku, aj na úkor obložnosti kardiocentra.
Riaditeľ sa obáva, že kľúčoví lekári odídu/div > So zlúčením kardiocentra s detskou fakultnou nemocnicou nesúhlasí ani jeho riaditeľ PAVOL KUNOVSKÝ.
V čom podľa vás ohrozenie spočíva?
„Stratili by sme možnosť stabilizácie zamestnancov, to znamená, že by nám mohli odísť kľúčoví odborníci, ktorých výchova trvá osem až desať rokov. Sú na takej úrovni, že hociktoré európske centrum po nich chňapne.“
Medializovaný bol dlh kardiocentra voči fakultnej nemocnici. O aké peniaze ide?
„Nejde o dlh detského kardiocentra, je to dlh detskej fakultnej nemocnice. Pri delení kardiocentra v roku 2003 bola jeho časť preklopená na detské kardiocentrum. Išlo o dvanásť miliónov, z toho štyri milióny sme splatili. Zostávajúcich osem malo byť oddlžených cez veriteľa tak ako ostatné dlhy nemocnice. Z technických príčin sa to však nezrealizovalo.“
Od štátu ste dostali aj peniaze na budovanie ďalšieho pavilónu.
„Detské kardiocentrum sa nachádza v nevyhovujúcich priestoroch. Oddelenie intenzívnej starostlivosti je v bývalom sklade postelí, ktorý sme zrekonštruovali. Rovnako ako kardiocentrá pre dospelých sme dostali možnosť vybudovať si nové pracovisko. Malo byť na pozemku, ktorý nám pridelili za touto budovou. Na výstavbu sme dostali peniaze zo štátneho rozpočtu.“
Realizácia nebude?
„Unesenie vlády z decembra 2006 rozhodlo o ich použití namiesto výstavby na rekonštrukciu, navrhované projekty sa však nepodarilo realizovať, preto nechceme ďalej peniaze blokovať a vzdávame sa ich v prospech iných zdravotných projektov.“
Detskékardiocentrum
Špičkové slovenské zdravotnícke zariadenie je svojou úrovňou porovnateľné s najlepšími európskymi. Poskytuje starostlivosť novorodencom, deťom a adolescentom s chorobami ciev a srdca.
Má 47 lôžok, 190 zamestnacov, z toho asi 50 lekárov. Ročne tu zoperujú približne 350 detí, viac ako v 60 percentách ide o deti do jedného roka.