Lokálna televízia, ktorej myšlienku oživilo pred rokom nové vedenie Petržalky, zatiaľ stále nie je.
„Vlani sme už hľadali partnera na spoluprácu, do užšieho výberového konania sa dostali štyria vážni záujemcovia,“ povedal starosta Milan Ftáčnik. Materiál o tomto výbere sa dostal aj na jeseň na rokovanie miestnej rady, no tá o ďalšom postupe nerozhodla.
Problémom boli peniaze. Ponuky firiem hovorili, že na vysielanie by bolo treba 3,5 milióna korún ročne. Na to Petržalka vo finančne krízovom režime roku 2007 podľa miestnej rady nemala a nebolo vtedy jasné, ako bude z tohto hľadiska vyzerať rok 2008. Preto sa návrh na rokovanie zastupiteľstva ani nedostal.
„O všetkom sa bude rozhodovať 5. februára na rokovaní, kde budeme schvaľovať aj rozpočet,“ hovorí Ftáčnik. Zatiaľ je mestská časť v provizóriu. Výška sumy od mesta, bez ktorej sa rozpočet zostaviť nedal, bola známa až 13. decembra. Ftáčnik chce pri schvaľovaní rozpočtu dostať medzi priority aj televíziu, lebo Petržalka dostane tento rok viac peňazí. O všetkom teda rozhodnú poslanci.
Na výber budú mať jednu z dvoch možností. Prvou je vybrať partnera na samostatné vysielanie pre Petržalku zo štyroch ponúk, ktoré zostali v užšom výbere. Druhou prijať ponuku firmy, ktorá prevádzkuje bratislavskú televíziu na vysielanie petržalského magazínu v rámci vysielania TV Bratislava. V takom prípade by sa náklady pre Petržalku znížili na milión korún ročne.
V Petržalke už lokálnu televíziu mali, vysielala v rokoch 1997 až 2002. Najprv vznikla spoločnosť Miestne vysielanie Petržalka, ktorej jediným akcionárom bola mestská časť. Vysielalo sa z budovy Technopolu a z Domu kultúry Zrkadlový háj.
V roku 1999 vznikla nová produkčná spoločnosť TV Petržalka. Tá už vyrábala programy pre mestskú časť na kľúč. Vysielanie bolo v tom čase úspešné, bežalo 24 hodín denne, malo slušnú sledovanosť. Firma napokon pre finančné problémy ukončila činnosť a požiadala o odňatie licencie.
O opodstatnení lokálnej televízie sa veľa diskutuje. Ftáčnik si myslí, že v Petržalke má význam. „Ide nielen o informovanie obyvateľov, ale aj o budovanie identity Petržalky,“ povedal.
Poslanci v Starom Meste kritizovali v minulosti vznik tamojšej televízie – vstup mestskej časti do nej dal bývalý starosta schváliť poslancom až po pol roku existencie firmy. Návrh na vystúpenie zo spoločnosti napokon vlani neschválili.
Lokálne televízie sú aj v iných mestských častiach na rôznych úrovniach profesionality. V Ružinove či v Karlovej Vsi vysielajú aj záznamy z rokovania miestnych zastupiteľstiev.