V novom roku by ministerstvo kultúry mohlo začať rozhodovať o pamiatkových zónach v meste. Malo by sa tak stať už v prvom štvrťroku, povedala hovorkyňa Soňa Čermáková-Uličná.
Revízia pamiatkových zón sa začala pred dvoma rokmi, podľa pamiatkarov bola potrebná, lebo sa zmenil zákon. Aktivisti sa však obávali, že to bude krok v ústrety stavebníkom. Kým je totiž parcela v pamiatkovej zóne, investor potrebuje na výstavbu súhlas pamiatkarov. Príkladom je mrakodrap na Šancovej. Po schválení zúženia stavebný úrad povolil 22 poschodí.
Spor o zónu v centre
Doteraz sa rozhodlo len o jednej pamiatkovej zóne, tú v Devínskej Novej Vsi zrušili. Pamiatkový úrad hovorí, že proces sa tak natiahol pre odvolania obyvateľov. Na zozname je ešte rušenie zóny v Rači, Dúbravke a Záhorskej Bystrici a zúženie hraníc vo Vajnoroch a v Rusovciach.
Najsledovanejšia redukcia pamiatkovej zóny – tej v centre, sa za dva roky neposunula. Viaže sa na ňu súdny spor. „Pojednávanie sa ešte nezačalo,“ hovorí Ondrej Dostál, jeden z iniciatívy okolo žalobcov a staromestský poslanec. Napadli rozhodnutie bývalého ministra kultúry Františka Tótha, ktorý zúženie zóny podpísal.
Súd žiada o vyjadrenie
Súd sa ťahá už dva roky. Podľa hovorcu Pavla Adamčiaka už Krajský súd rozoslal zúčastneným stranám výzvy na vyjadrenie. Vo veci zatiaľ padlo niekoľko rozhodnutí. Po odklade ministrovho rozhodnutia a jeho zrušení platia opäť zúžené hranice zóny. Najvyšší súd celý spis vrátil Krajskému súdu na ďalšie konanie.
Nároky obyvateľov
Kým v centre sa obyvatelia boja, že zrušenie pamiatkovej zóny otvorí dvere moderným stavbám, mimo centra ju mnohí vnímajú ako prekážku svojich zámerov. „Ochrana sa nedá chápať jednostranne ako pasívna činnosť, brániaca životu a rozvoju,“ hovorí Viera Dvořáková z Pamiatkového úradu. V takejto zóne treba usmerňovať všetky stavebné činnosti tak, aby pamiatky nik nepoškodil alebo nezničil. Dvořáková však hovorí, že keďže ide o živé, obývané štruktúry, treba zosúladiť ochranu s potrebami obyvateľov.