BRATISLAVA 24. decembra (SITA) - Vianoce v Bratislave neboli v minulosti vždy takým privátnym rodinným sviatkom, ako ho poznáme v súčasnosti. Podľa Zuzany Beňuškovej z Ústavu etnológie SAV, ktorá vychádzala z knihy Taká bola Bratislava, ešte v prvej polovici 20. storočia usporadúvali štedrovečerné oslavy rôzne stolové spoločnosti alebo spolky, napríklad spolky hasičov, robotníkov či športovcov. Na oslavách sa pritom zúčastňovali celé rodiny, k spoločnému stromčeku dokonca prinášali darčeky. Spoločné štedrovečerné posedenia sa organizovali, podobne ako aj v súčasnosti, najmä pre sociálne najslabšie vrstvy. "Veľa ľudí prichádzalo do Bratislavy z vidieka pracovať, v robotníckych kolóniách bývali ľudia z rôznych regiónov a rôznych národností, každý priniesol niečo svoje,“ vysvetlila Beňušková.
Ako pre agentúru SITA ďalej uviedla, od prelomu 19. a 20. storočia sa staval aj mestský vianočný stromček, po vzniku ČSR nazývaný Strom republiky. Pri stromčeku sa stretávali deti, na námestiach sa hrali vianočné hry s biblickými námetmi, predstavovali sa potulní bábkari, spievalo sa. "Dramatickými hrami boli známi najmä Nemci z bratislavského Prievozu,“ doplnila Beňušková. Súčasťou vianočnej atmosféry boli od prvej polovice 20. storočia aj ozdobené výklady s lákavým tovarom. Na uliciach dotvárali atmosféru verklikári a potulní muzikanti.
Beňušková zároveň podotkla, že vďaka Nemcom poznalo mesto okrem dramatických hier aj charitatívne zbierky. Tradícia síce prechodne po vojne zanikla, obnovená bola opäť v 60. rokoch minulého storočia. Množstvo charitatívnych akcií môžeme podľa Beňuškovej zaradiť aj pod tzv. stromčekové slávnosti. Tie sa konali na školách, v nemocniciach či rôznych spolkoch. Spojené boli s kultúrnym programom a so zbieraním peňazí alebo obnoseného šatstva pre chudobných. Tieto zvyky sa spomínajú už začiatkom 19. storočia. V Bratislave ich organizoval napríklad spolok Humanita, YMCA, hasiči, školy a mnohé náboženské organizácie.
Na Štedrý deň a počas vianočných sviatkov sa mohli jesť najmä ryby, opekance či bratislavské rožky s makom alebo orechmi. Neskôr, v medzivojnovom období sa na štedrovečerný jedálny lístok dostal zemiakový šalát. Tradíciou bolo aj stretávanie sa v kostoloch najmä pri polnočnej omši, ktorá bola nielen náboženským, ale aj spoločenským podujatím. Ľudia si vinšovali príjemné sviatky.
hl;pu;fa
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce