V piatok opäť na cestách v Bratislavskom kraji dvaja ľudia prišli o život. Pri dopravnej nehode medzi Kaplnou a Cíferom zomrela 52-ročná žena i jej dvojročný vnuk, ktorého viezla v kočíku. Polícia nehodu vyšetruje, alkohol v krvi vodiča nezistili.
Počet smrteľných nehôd tento rok stúpol oproti minulému roku, za 11 mesiacov v roku 2006 to bolo 50 obetí, za 11 mesiacov tohto roka až 55 obetí. Nehoda z piatku sa tam ešte nezarátala, rovnako ani tragický prípad spred dvoch týždňov. Medzi Pernekom a Malackami 2. decembra ráno narazilo vojenské auto do betónového mostíka, zhorelo na mieste aj s vodičom.
Chodci a motoristi
Krajská štatistika do decembra hovorí o 23 obetiach spomedzi chodcov, šiestich motocyklistoch a piatich cyklistoch. V prevažnej miere nehody zavinili vodiči motorových vozidiel, v 132 prípadoch šlo o vinu chodcov, povedala krajská policajná hovorkyňa Alena Toševová.
„Nie je to len vecou polície,“ hovorí Viktor Plézel z Prezídia Policajného zboru. Každoročne pribúdajú nové autá na cestách, cesty sa však tomuto tempu rastu neprispôsobili. Ich kvalita je na mnohým miestach zlá.
Plézel tvrdí, že najviac stúplo obetí z radov chodcov a cyklistov, teda nemotorizovaných účastníkov premávky. „Sú to tí najzraniteľnejší,“ povedal.
Polícia pripravuje viaceré preventívne projekty, aby počet mŕtvych chodcov a cyklistov klesol, a kontrolné dopravné akcie. Nový cestný zákon má byť tvrdší k notorickým porušovateľom predpisov.
Opatrenia na zvýšenie bezpečnosti však robí aj mesto, Bratislava sa na jar pripojila k Európskej charte bezpečnosti cestnej premávky. Vybudovať sa majú viaceré dopytové semafory na priechodoch s vysokou nehodovosťou, nové osvetlenie priechodov či ich zvýraznenie. Rozšíriť sa má aj počet zón s obmedzením maximálnej povolenej rýchlosti a magistrát chce aj zlepšovať kvalitu hromadnej dopravy a tak znížiť používanie áut v dennej premávke.
Násilie klesá
Počet násilných trestných činov v kraji klesol. Do decembra sa tu stalo 21 vrážd. V samotnej Bratislave sa ich stalo 15, najviac v druhom okrese.
Štyri sú už objasnené, medzi nimi napríklad aj vražda štrážnika, ktorá sa stala v marci v stupavskej firme. Obeťou troch páchateľov, ktorí sa vlámali do objektu firmy, sa stal 55-ročný muž. Muži vtedy okrem iného ukradli aj príručný trezor. V súčasnosti už obvineniu čelia dvaja 39-roční a jeden 31-ročný muž.
Aj lúpeží je podľa policajných štatistík menej, stalo sa ich 216, najviac z toho v Starom Meste.
V rukách polície skončili v tomto roku i bankoví lupiči. Zo 14 prípadov prepadnutí objasnili kriminalisti polovicu. Lupiči boli najaktívnejší v novembri, v priebehu týždňa vykradli až päť bánk, z toho tri v Bratislave. Lupič banky z Námestia A. Hlinku utiekol nakoniec bez lupu, dve lúpeže v jeden deň sa stali 7. februára. Na Mlynských nivách vykradol lupič Ľudovú banku, neskôr v ten deň prepadol ďalší muž VÚB banku v Karlovej Vsi na Ulici Ľudovíta Fullu. Tohto páchateľa na mieste zadržal klient banky.
Podľa Toševovej sa znížil aj počet ukradnutých áut. Najviac sa kradnú v druhom a treťom okrese. Stúpol však počet vykradnutí áut – v Bratislave priemerne vykradnú 14 áut denne.
Poobedie s políciou
Posedieť si v policajnom aute či vyskúšať si protiúderový oblek – korytnačku, to včera v rámci kriminalistických infostánkov ponúkali bratislavskí policajti v Poluse. K tomu lízanky, papierové policajné čiapky a hádanky.
Neoslovovali len deti, radili ľuďom v každom veku. „Dobre nám chcú,“ povedal starší pán, ktorý si prezeral vystavené letáčiky. „V dnešnej dobe netreba byť príliš dôverčivý.“ Policajná hovorkyňa Alena Toševová povedala, že seniorov upozorňujú na podvodníkov, ktorí by sa mohli zaujímať o ich peniaze. Upozorňovali aj na prevenciu vykrádania áut. „V Bratislave denne vykradnú priemerne 12 až 14 vozidiel,“ povedala Toševová.
„Chystám si policajnú čiapku,“ hovorí sedemročný chlapček, ktorý sa pasuje s vystrihovačkou. Kamarát vedľa neho lúšti osemsmerovku. Obaja s obdivom pozerajú na chlapca, ktorý sa práve navliekol do akéhosi brnenia. Policajti tento protiúderový oblek nazývajú aj korytnačka.
Záujem bol o policajný Smart, ktorý slúži v uliciach Starého Mesta, aj o bežné auto. „Väčšinou si všetci chcú vyskúšať, ako sa sedí vzadu,“ povedal policajt, ktorý predvádzal jeho vymoženosti – vysielačku či mrežu medzi prednými a zadnými sedadlami. Vpredu sa páčilo malému chlapcovi, ktorý s pomocou otcových kľúčov vraj skúšal aj naštartovať.
(dagu)