Poslanci Dúbravky schválili investičný zámer na výstavbu nájomných bytov, ktoré by mali slúžiť pre mladé rodiny. Dúbravská hovorkyňa Lucia Balajová povedala, že pôjde len o dočasné riešenie ich bytovej situácie. „Budú sa tam obmieňať. Chceme, aby si zároveň hľadali možnosti, ako si našetriť na vlastný byt.“
Ešte nevedia, kedy začnú stavať
Spolu by mali postaviť 50 bytov, v ktorých nájomná doba bude maximálne na 30 rokov. „Nájomné zmluvy sa budú uzatvárať vždy len na tri roky.“ Podmienkou bude platenie nájomného. Balajová povedala, že predbežne uvažujú o lokalite Pri kríži.
Peniaze na výstavbu by mali ísť z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Na časť si mestská časť bude musieť buď zobrať úver, alebo nájsť subjekt, ktorý by projekt nájomných bytov spolufinacoval. Riešenie podľa Balajovej ešte nie je známe.
Nestanovili zatiaľ ani kritériá, na základe ktorých rodiny budú vyberať. „Sme len v štádiu investičného zámeru, je na to skoro.“ Balajová dodala, že výstavba týchto bytov je v prioritách na rok 2008, ale jej presný termín sa ešte nevie.
Byty pre petržalské rodiny
Petržalka a Spoločnosť pre rozvoj bývania v Bratislave spoločne pripravujú výstavbu asi sto nových nájomných bytov – Dom mladej rodiny.
„V roku 2008 dôjde k vytypovaniu pozemku výlučne na výstavbu nájomných bytov,“ povedal petržalský hovorca Ľubomír Andrassy. Približne polovica z nich ostane Petržalke. Zvyšok pripadne mestu, ktoré je väčšinovým vlastníkom Spoločnosti pre rozvoj bývania. Kritériá na prideľovanie bytov ešte nestanovili. Andrassy povedal, že by mali zvýhodňovať mladú generáciu.
Petržalka chce výstavbou riešiť situáciu s veľkým počtom žiadateľov a obmedzeným množstvom voľných obecných bytov. Sociálne bývanie zaujímalo aj občanov na minulotýždňovom dni otvorených dverí petržalského starostu Milana Ftáčnika. Ten ich informoval, že samospráva má teraz približne 950 obecných bytov. Za rok 2007 petržalský úrad uzavrel 18 nových nájomných zmlúv, o ďalšie sa uchádza 1868 žiadateľov.
K podmienkam na pridelenie obecného bytu patrí trvalý pobyt v Petržalke minimálne päť rokov, žiadateľ nesmie vlastniť iný byt alebo dom, jeho príjem musí byť vyšší ako 1,2-násobok životného minima.
„Uvoľnené byty sú vo väčšine prípadov po dlhodobých neplatičoch, ktorí musia byt vypratať na základe exekučného rozhodnutia,“ povedal Andrassy.
Prvá pomoc
Petržalke chýba ubytovacie zariadenie pre tých, ktorí náhle prídu o bývanie. Úrad chce preto v budúcom roku vytypovať objekt, napríklad bývalú škôlku, ktorý by po rekonštrukcii fungoval pre núdzové ubytovanie.
„V prvej etape sa plánuje vyčleniť na tento projekt milión korún.“ Andrassy dodal, že priestory by mali slúžiť ako prvá pomoc, bývať by tam ľudia mali len na obmedzený čas.