Bratislava má rozpočet na roky 2008 – 2010. Návrh bezo zmien včera schválili mestskí poslanci. Na budúci rok sa očakávajú príjmy vo výške 6,7 miliardy a 7,6-miliardové výdavky. Schodok sa má vykryť finančnými operáciami. Prioritami rozpočtu sú ako každý rok verejná doprava a dopravné stavby.
Poslanci podporili aj návrhy na zvýšenie miestnych daní. V napätej atmosfére nakoniec prešla aj deľba dane z príjmov fyzických osôb, ktorá je v posledných mesiacoch najdiskutovanejšou témou bratislavskej samosprávy.
Daň za ubytovanie sa zvýši od 1. januára z doterajších 30 na 50 korún za ubytovaného a noc. Naposledy sa daň zvyšovala pred troma rokmi, v najbližších rokoch sa už s jej zvýšením podľa mesta nepočíta. „Úprava dane má priniesť do mestského rozpočtu o 33 miliónov korún viac,“ povedala Alena Crhová z magistrátu.
V diskusii k tomuto bodu vystúpil zástupca hotelierov. Požiadal, aby sa účinnosť novej dane posunula na september, lebo hotely už majú uzavreté zmluvy podľa starých cenníkov. To však poslanci neurobili.
Oproti pôvodnému návrhu mesta nastali zmeny v dani za užívanie verejných priestranstiev, týka sa ulíc a námestí v správe magistrátu.
Mesto sa rozhodlo zdaniť užívanie ulíc na reklamné účely a rozkopávky. Tie budú odstupňované podľa času, v ktorom ich stavebník stihne. Do 30 dní bude platiť za každý meter štvorcový a deň 80 korún, nad 30 dní 160 korún. Zmena nastane aj pri lešeniach – do 30 dní zaň bude daň 40 korún, nad 30 dní 100 korún za meter a deň.
„Cieľom je obmedziť aroganciu investorov, ktorí rozkopávkami obťažujú obyvateľov a brzdia dopravu,“ povedal námestník primátora Milan Cílek.
Daň za stánky určené na predaj priemyselného tovaru sa zvýši z pôvodných 30 na 60 korún, stánky s potravinovým tovarom budú zdanené sumou 40 korún.
Daň za reklamné zariadenia sa zvýši trojnásobne, a to podľa lokality. Na Hlavnom, Kamennom a Námestí SNP budú zdanené miesto doterajších 60 korún sumou 180 korún, inde sumou 150 korún. Trojnásobné zvýšenie čaká aj sadzby za propagačné akcie.
Naopak, prešli zmeny v členení dane za letné terasy – tie budú odstupňované podľa toho, v ktorej mestskej časti sú. Sadzba za terasy v historickom jadre ostáva na úrovni 30 korún za meter štvorcový a deň.
Mesto si celkovo sľubuje zvýšiť výnos z dane za verejné priestranstvo o 30 miliónov.
Primátor musel zasiahnuť
Veľká diskusia bola okolo deľby dane z príjmov a nehnuteľností medzi mesto a mestské časti. Na tú čakali všetky mestské časti, pre ktoré sú tieto dane hlavným príjmom.
Poslanci najprv bez problémov schválili deľbu dane z príjmov medzi mesto a mestské časti. Tá sa podelí v pomere 30 percent pre mestské časti a 70 percent pre mesto. Okrem toho platí, že mesto a mestské časti si podelia daň z nehnuteľnosti na polovicu, a takisto výnos z predajov majetku.
Emotívna debata sa rozprúdila pri deľbe sumy pre mestské časti navzájom. „Prečo sa návrh nezhoduje s tým, na ktorom sa dohodli starostovia?“ pýtala sa starostka Devína Ľubica Kolková. Devín mal podľa nej dostať podiel vyše 17 miliónov korún, v návrhu však bola len suma 10 miliónov. Kolková však povedala, že rozpočet už zostavila s očakávaním vyššej sumy.
Valentín Mikuš, predseda komisie, ktorá mala deľbu vymyslieť, odpovedal, že konečný návrh vznikol z trochu iných čísel, než s akými predtým pracovali starostovia.
Rozhorčené reakcie starostov, ktorí napriek mesiacom rokovaní neboli spokojní s deľbou, zastavil primátor Andrej Ďurkovský. „Poviem to tak, ako to cítim: na tieto debaty už nemám trpezlivosť. Pripustil, že údaje, na základe ktorých sa mestské časti podelili, teda počet obyvateľov, detí a seniorov, sú nepresné.
„Rokoval som s riaditeľkou štatistického úradu a dohodli sme sa na postupe, aby sa tieto údaje zmenili podľa tých, ktoré majú aktuálne k dispozícii mestské časti,“ povedal primátor.
Návrh deľby, ktorú nakoniec poslanci schválili takmer jednomyseľne, vychádza z delenia mestských častí na veľké, stredné a malé. Komisia podľa Mikuša vychádzala z toho, že veľké mestské časti budú solidárne s malými – veľkým sa uberie, malé získajú viac.