O staromestské klzisko má záujem obec Čierne pri Čadci
BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - O ľadovú plochu, ktorá bývala pravidelne počas zimy pred budovou Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste, má záujem obec ...
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - O ľadovú plochu, ktorá bývala pravidelne počas zimy pred budovou Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste, má záujem obec Čierne pri Čadci. Uviedla to staromestská poslankyňa Gabriela Vyhnáliková na poslednom zasadaní miestneho zastupiteľstva. "Telefonovala som s nimi a povedali mi, že majú o ľadovú plochu záujem, do konca roka si ju chcú zobrať a využívať ju, takže ju nebudeme musieť zlikvidovať," povedala. Poslanci preto prijali uznesenie, podľa ktorého, ak si obec pri Čadci do 31. januára budúceho roku klzisko nevezme, vyradia ho z evidencie a zlikvidujú.
Staromestskí poslanci chceli pôvodne uznesením vyradiť ľadovú plochu z účtovnej evidencie s tým, že by sa aj fyzicky zlikvidovala čo najskôr, pretože jej celková prevádzka, montáž a demontáž boli finančne náročné a posledné roky sa ani nepoužívala. Novému riešeniu sa však potešili, pretože Staré Mesto klzisko už od roku 2005 nevyužíva a jeho uskladnenie stojí 26-tisíc korún mesačne. Túto možnosť uvítal aj riaditeľ rozpočtovej organizácie Starého Mesta VEPOS Jozef Cepek, ktorý povedal, že náklady na likvidáciu ľadovej plochy by boli pomerne vysoké a nepodarilo by sa im ju zlikvidovať skôr ako v januári. Ako ďalej konštatoval, už skoro tri roky sa snažia ľadovú plochu vyradiť z evidencie. "Ponúkli sme ju na odkúpenie iba za jednu korunu viacerým subjektom, no tieto snahy boli neúspešné, keďže finančné náklady na prevádzkovanie klziska boli pre potenciálnych záujemcov neprijateľné," povedal.
Staré Mesto získalo darom ľadovú plochu v obstarávacej cene takmer 6,2 milióna korún v decembri roku 1999, spolu s príslušenstvom a kompresorom v obstarávacej cene viac ako 530-tisíc korún. Následne na to bola zverená do správy VEPOS-u. So zvyšovaním cien energií postupne stúpali aj ročné prevádzkové náklady, ktoré boli na jednu sezónu približne 2,5 milióna korún. Poslednýkrát bolo klzisko prevádzkované v zimnej sezóne 2004/2005.
"Vzhľadom na to, že zimy v Bratislave bývajú najmä v posledných rokoch mierne, verejnosť si toto klzisko veľmi neužila, pretože na ploche bolo viac vody než ľadu. Zastaraná a energeticky veľmi náročná chladiarenská technológia jednoducho nestačila udržiavať klzisko v prevádzkyschopnom stave," zdôvodnila pre agentúru SITA staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová. Preto za starostovania Petra Čiernika kúpila mestská časť ďalšie, naozajstné umelé klzisko z plastu, ktoré sa používalo posledné dve zimné sezóny. Podľa Kopřivovej si však ľudia na syntetický ľad nezvykli a kritizovali ho, pretože sa na ňom korčuľovalo veľmi zle. "Aby sa ľuďom korčuľovalo ľahšie, museli si naň dať špeciálne nabrúsiť korčule," spresnila. Podľa Kopřivovej však i napriek tomu bola plocha prázdna a ľudia ju nevyužívali. Umelé klzisko tak skončilo na Základnej škole na Mudroňovej ulici. "Tamojší riaditeľ s ním má zaujímavé plány, do ktorých chce zatiahnuť všetky školy na území Starého Mesta. Podľa jeho slov nie je vylúčené, že vo vymedzenom čase budú môcť klzisko využívať aj obyvatelia mestskej časti," dodala Kopřivová.