Daň za ubytovanie a daň za užívanie verejných priestranstiev v správe mesta sa budú zvyšovať.
S novými sadzbami ráta aj mestský rozpočet na roky 2008 až 2010, ktorý včera zverejnil magistrát na svojej internetovej stránke.
O návrhu rozpočtu aj o sadzbách daní bude zajtra rokovať mestská rada, schváliť by ich mali mestskí poslanci na budúci týždeň.
Vyššie dane, nová deľba
Daň za ubytovanie sa má zvyšovať z 30 korún na fyzickú osobu a noc na 50 korún.
V prípade užívania verejných priestranstiev sa menia nielen sadzby, ale aj ich štruktúra. Daň za letné terasy odstupňuje priestranstvá podľa toho, v ktorej sú mestskej časti. Sadzba za letné terasy v centre mesta však ostane zachovaná vo výške 30 korún za meter štvorcový a deň. Zvýšia sa sadzby za lešenie, na ktorom je reklama a za ambulantný predaj.
Daň z nehnuteľností sa zvyšovať nebude, nové je však delenie výnosu z nej. Ten bol tri roky príjmom rozpočtu mesta. Minulý týždeň sa starostovia mestských častí s námestníkom primátora Milanom Cílekom dohodli, že si výnos z dane rozdelia na polovicu. Novou deľbou príde mesto o 615 miliónov. Aj tento fakt je zohľadnený v novom mestskom rozpočte.
Schodok má byť krytý
Bratislava by mala na budúci rok mať príjmy vo výške 6,7 miliardy a 7,6-miliardové výdavky. Schodok vo výške takmer miliardy korún sa má podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej vyrovnať prebytkom vo finančných operáciách, ktoré tvoria ďalšiu časť rozpočtu.
Vlani bol rozpočet vyrovnaný, príjmy i výdavky boli tesne pod hranicou šiestich miliárd.
Od tohto roka má Bratislava v kompentencii financovanie neštátnych umeleckých škôl. Na začiatku roka preto vznikla v rozpočte diera – štát ju lepil mimoriadnymi dotáciami.
Na budúci rok sa už majú tieto školy financovať z dane z príjmov fyzických osôb, z ktorých má Bratislava získať výnos 2,6 miliardy korún.
Doprava získa najviac
Rozpočet má rovnaké priority ako v uplynulých rokoch – dopravné stavby, údržba ciest a fungovanie hromadnej dopravy.
Na opravy ciest má ísť na budúci rok 1,8 miliardy, dve miliardy dostane na bežné fungovanie dopravný podnik, na nákup autobusov má ísť 5,8 miliardy.
Príprava nosného dopravného systému bude mesto stáť na budúci rok 150 miliónov, štyri milióny sa majú venovať zriadeniu parku na Mudroňovej a Streleckej ulici v susedstve Bratislavského hradu.
Na rekonštrukciu verejného osvetlenia dá mesto 3,5 milióna – pôvodne magistrát žiadal až 13 miliónov, v čom mala byť zahrnutá aj nová iluminácia Primaciálneho námestia.
Na dopravné stavby, ktoré sú v Bratislave najdôležitejšie, pôjde dokopy 333 miliónov korún. Nie všetky, ktoré žiadalo oddelenie dopravy magistrátu či spoločnosť GIB, sa medzi rozpočtované stavby aj dostali.
Mesto napríklad uvažuje o rekonštrukcii trolejbusových obratísk a autobusového obratiska v Slávičom údolí, ale peniaze na to zatiaľ nie sú.
Naopak, peniaze sa vyčlenili na výstavbu obchvatu Vajnôr, záchytného parkovacieho domu pri Ceste mládeže, predĺženie Tomášikovej, Harmincovej, Vlárskej, Saratovskej a rozšírenie Záhradníckej.
Mestské pohrebníctvo Marianum dostane 10 miliónov na rekonštrukciu krematória.
Čo sa zmení
hotelieri zaplatia na jedného ubytovaného daň 50 korún
systém daní za letné terasy sa mení, v centre mesta sadzba ostáva, ostatné mestské časti budú odstupňované
zvýšia sa niektoré ďalšie sadzby za užívanie verejného priestranstva, najmä na obchodné účely
Návrh nových daní si možno pozrieť na internetovej stránke mesta a v pracovisku front office na prízemí novej radnice.