Turistickí sprievodcovia sa chcú zapojiť do diskusieo tom, ako by mala vyzerať nová štvrť pod Hradom.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Turistickí sprievodcovia sú znepokojení architektonickými návrhmi na riešenie Vydrice.
„Náš spoločný cieľ je znovu dospieť k turisticky príťažlivému mestu. Nemyslíme si však, že by ktorýkoľvek z prezentovaných víťazných návrhov bol posunom v tomto smere,“ povedal Pavel Šimove zo Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu. Tá chce prepracovanie projektov tak, aby jasne naznačovali historickú dôležitosť zóny.
Vydrica na úpätí hradného kopca s malebnými domčekmi zanikla v 60. rokoch na pokyn režimu. Dôvodom bola výstavba mosta, mnohé domy už boli v havarijnom stave. Lokalitu však niektorí dodnes pokladajú za miesto, ktoré by po obnove mohlo byť „Malou stranou Bratislavy“.
O novej výstavbe sa diskutuje desaťročia. Poslednú architektonickú súťaž zorganizoval developer Zillion, výsledky sú známe dva týždne. V porote sedeli významní architekti i pamiatkar, napriek tomu sa s výsledkom nestotožňuje časť verejnosti. Má tu totiž prevládať moderná architektúra.
Zillion tvrdí, že súťaž neurčila definitívny projekt, o výslednej podobe sa rozhodne na workshope, ktorý má trvať od polovice mesiaca až do februára.
Za zachovanie typického historického charakteru centra sa vyslovili aj dve cestovné kancelárie, ponúkajúce zahraničným turistom pobyty v Bratislave. Podporu zachovávať a rozširovať kultúrne dedičstvo mesta vyjadrilo aj zhromaždenie Európskej federácie asociácií sprievodcov cestovného ruchu.