Dvadsať minút pred odchodom vlaku do Viedne v sobotu o 8.40 sa petržalskou stanicou hadil rad ľudí, ktorí si chceli kúpiť lístok na vlak. Zo štyroch pokladní fungovala jediná.
Všetci do Viedne!
Pred pol deviatou sa rad zasekol na mieste. Pri okienku stoja tri ženy v kožuchoch a pýtajú sa na vlakové spojenie. „Vidiečanky, zdržujú! Informácie si mali nájsť na internete,“ rozčuľuje sa pani stojaca tesne za nimi. „Neboj sa, stihneme to,“ chlácholí ju dcéra. „My áno, ale čo všetci títo?“ ukáže pani na kľukatý rad.
Ku okienku sa prestrká mladík a pýta sa predavača, či si môže lístok kúpiť aj vo vlaku. „Nie! Ja nemôžem za to, že som tu sám,“ vyhŕkne predavač. Ruka na myši sa mu trasie.
„Však vedia, že všetci chodia teraz na trhy do Viedne, a otvoria jednu pokladňu,“ komentuje starší pán a uteká s práve kúpeným lístkom cez hraničné kontroly. Vlak má o pár minút odísť. Na perón vybiehajú ľudia a snažia sa dostať do vagónov. Behajú od jedného k druhému, dvere však nereagujú. Otvoriť sa dá asi až štvrtý v poradí. Ostatné sú zavreté. Z Bratislavy sa cestujúci vezú asi v tretine kapacity vlaku. Postupne sa miesta zapĺňajú, dôjde aj na sedadlá v priestoroch pre bicykle.
Päť za jeden
„Uvidíš, vlakom je to veľmi romantické,“ hovorí brunetka v strednom veku svojej priateľke.
Starší pár sa začítal do novín. „A skočíme aj na punč na trhy?“ pýta sa po chvíli muž. „Čo si? Za ten jeden poondiaty vo Viedni máš päť v Bratislave. A tie haraburdy? Tých je u nás tiež dosť,“ odvrkne manželka. A má pravdu, čo sa týka cenových relácií.
Schönbrunnské ovečky
Pred zámkom Schönbrunn stojí v kruhu 60 stánkov, z toho 24 ponúka jedlo a pitie. Ostatné najrôznejšie predmety, ktoré majú vyvolať vianočnú atmosféru. Zaujímavý je stánok s drevenými betlehemmi domáceho výrobcu. Ponúka kompletné betlehemy od malých za 10 eur po výpravné, takmer 200-eurové. Je tu aj množstvo jednotlivých figúrok. Ovečky za 3,5 eura či figúrky podľa výšky – desaťcentimetrové za šesť a pol eura, trinásťcentimetrové za desať.
Výhodou usporiadania stánkov do veľkého kruhu je, že kupujúci sa pri nich nedrgajú s konzumujúcimi. Tým ostáva veľká aréna uprostred. Špecifikom Schönbrunnu navyše je, že pár metrov za trhom sa začínajú záhrady a vyhliadkový kopček. Aj tu sedia na lavičkách ľudia popíjajúci punč či varené víno.
Zálohované šálky
Na trhoch pred zámkom sa najviac popíja punč a varené víno. Víno stojí tri eurá. (Na bratislavských trhoch 20 až 30 korún.) Punč medzi 3 a 4, záleží od typu. Všetky horúce nápoje tu pijú návštevníci zo šálok s motívom zámku. Záloha zaň je dve eurá. Kto šálku nevráti, má suvenír. Oproti bratislavským trhom sa tu menej jedia väčšie jedlá. Nerozvoniava tu cigánska ani kapustnica, ale škorica a sladké vafle.
Obľúbené sú najmä zemiaky – obrovské pečené v alobale a plnené či opekané. Rad stojí aj na praclíky, vafle a zapekané chleby s polievkami.
„Tipikl,tipikl“
V stánkoch s predmetmi ponúkajú ozdoby na stromček – od alternatívnych – papierových po sklenené či krištáľové. Perníky, sviečky, hračky, je tu aj stánok zaplnený luskáčmi rôznych veľkostí. S pokrikom „tipikl, tipikl“ ich nakupuje skupina po anglicky hovoriacich turistov. „To je krásne, tak to aspoň vyfoť,“ navrhuje otcovi dievčatko v stánku, kde sú ozdoby zo škorice. „To voní!“ obdivuje ich česká rodina. „Ale podívej, vždyť to bychom si mohli udělat i my,“ ukazuje mama dcére jednu zblízka.
Monarchia pred radnicou
Pred vstupom k najväčšiemu trhu pred radnicou, kde stojí 155 stánkov, je malé námestíčko. Tu sedia unavené a zničené skupinky ľudí, ktoré už nevládali obiehať vo vianočnom kole. Alebo skôr kotle, ten pripomína masa ľudí pohybujúca sa v zástupe medzi stánkami.
V ruke poháre s punčom, cukrová vata, balóny, langoše, buchty, fotoaparáty, klobásy. Pod nohami kočíky, deti, psy. Na stromoch svietia lampióny. Počuť tu najmä maďarčinu, nemčinu, češtinu a slovenčinu. „Cítim sa úplne ako v monarchii,“ komentuje jeden z návštevníkov. O pár stánkov ďalej sa podráždene obzerá na kamaráta slovenský mladík. „Čo je tu toľko tých Maďarov?“
„No čo? Dostali sme sa, kam sme chceli,“ vzdychla si unavene staršia pani.
Čo a za koľko sa predáva
l Varené víno 3 eurá
l Praclíky 1,90 až 2,70 eura
l Punč 3,20 až 3,80 eura
l Štrúdle 2,50 až 3,50 eura
l Perníky od 1,70 eura
l Polievky 3,50 až 4,50 eura
l Zapekačky 4 eurá
l Vafle okolo 3 eur H
l Hot dog 3,50 eura
l Klobása 4 eurá
l Buchty 2,20 eura
l Cukrová vata 2 eurá
l Káva, čaj 2 eurá
l Plnený zemiak 4 až 6 eur
l Ozdoby 5 až 12 eur
l Papierové gule 5 eur
l Sviečky veľké 13 až 15 eur
l Luskáč 4,50 až 20 eur
l Ozdoby (škorica) 7 eur
l Betlehemy 10 až 200 eur
l Figúrky do betlehemov 10 cm 6,5 eura
l Figúrky do betlehemov 13 cm 10 eur
l Ovečka (figúrka) 3,5 eura
Obľúbený vianočný trh je aj pred zámkom Schönbrunn, otvorený bude aj 24. decembra do 16. hodiny. SME - PETER ŽÁKOVIČ |