SME

Na starých fotografiách sa zastavil čas

Zažltnuté čiernobiele snímky dnes zbierajúa dávajú na internetčasto tí, ktorí si starú Bratislavu už aninemusia pamätať.

Rekonštrukcia električkovej trate na Stalinovom námestí, dnes Námestí SNP, v roku 1951.Rekonštrukcia električkovej trate na Stalinovom námestí, dnes Námestí SNP, v roku 1951. (Zdroj: ARCHÍV J. RUMANOVSKÉHO, WWW.IMHD.SK)

Kamenné námestie bez obchodného domu, Karlova Ves ako priekopník v povojnovom boxe alebo Petržalka s prízemnými domčekmi namiesto panelákov. Bratislava, akú poznajú už len niektorí. Tých, ktorí zbierajú a vystavujú historické fotografie, je však stále viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Múzeum verzus internet

Roman Delikát je turistický sprievodca, na internete má vyvesených asi 3500 starých fotografií mesta, ďalších štyritisíc má v počítači.

Zbiera ich preto, lebo mladí nemajú kde zistiť, ako kedysi mesto vyzeralo. „Dnes sa už tak nechodí do múzeí. Ľudia všetko hľadajú na internete.“

SkryťVypnúť reklamu

Prvé snímky našiel náhodou u babky, rozhodol sa ich poslať kamarátom. Len tak – aby videli, aká bola Bratislava.

„Mnohé miesta sa zmenili na nepoznanie, často zistím, čo je na fotke len vďaka intuícii alebo pomoci ľudí. Raz sme dlho nevedeli identifikovať jeden dvor. Nakoniec sme zistili, že to bol dvor pri Central pasáži na Laurinskej. Je to zábava, takto sa handrkovať po večeroch, čo kde bolo.“

Reakcie sú podľa neho v drvivej väčšine pozitívne, každý však krúti hlavou. „Ľudia nechápu, ako tu niečo také mohlo byť. Je jasné, že sa nedá všetko vrátiť späť, mesto sa rozvíja. Ale nemusí byť všetko moderné.“

Karlova Ves zanikla

Matúš Šrámek žije v Karlovej Vsi, kedysi malej vinohradníckej obci pri Bratislave, celý život. Je rodený Karlovovešťan, pochádzali odtiaľ aj jeho starí či dokonca prastarí rodičia. Do nového paneláku na Kuklovskej sa s rodinou presťahoval v roku 1968. „Likvidácia starej Karlovej Vsi všetkých pôvodných obyvateľov poznačila. Urobilo sa to necitlivo. Všade inde, ak to porovnám s Dúbravkou, Lamačom či Račou, ostal kúsok historického jadra. Tu zbúrali všetko,“ hovorí. K zbieraniu fotografií ho priviedli vlastné spomienky.

SkryťVypnúť reklamu

Na hodoch a na cintoríne

„Najzaujímavejšie bolo získať ich od darcov,“ opisuje začiatky. Oslovil asi päťdesiat darcov, niektorých aj osobne navštívil.

„Obyvatelia starej Karlovky dnes žijú po celom meste, vedia o sebe. Minimálne dvakrát do roka sa stretávajú. Na Michalské hody a na Dušičky na starom cintoríne,“ hovorí. „Stačilo mi len počkať pri bráne a bezpečne som tam stretol ľudí, ktorých som potreboval.“

Asi 150 historických fotografií na stránke Šrámek obmieňa. Dokumentujú nielen budovy a obyvateľov, ale aj vinohradníctvo a miestny šport.

„Jedno z prvých medzinárodných boxerských podujatí po vojne sa udialo práve tu a je o tom doklad. BC Viedeň proti Karlovej Vsi.“ Na svojej stránke má fotografiu plagátu.

Len stromy sú vyššie

SkryťVypnúť reklamu

Fotografie mesta zaujímali Mira Veselého už ako dieťa. „Mal som zopár, ktoré už neplatili. Napríklad otca na stavenisku, kde je dnes podchod, fotku oboch televíznych veží či centrálne trhovisko na mieste Istropolisu. A keď som v roku 1997 začínal s prvými webstránkami, chcel som mať svoju.“

Počet vyvesených snímok nepočíta, nestíha. „Ale raz sa vrátim a niečo pridám. Nedá mi to.“ Niektoré miesta sú vraj zmenené na nepoznanie, iné si zachovávajú ráz, len stromy sú o pár metrov vyššie.

„Človek i jeho okolie sa menia pomaly, nevnímame to. Až na starej fotografii vidíme rozdiel.“ Prezeranie snímok prirovnáva k listovaniu v rodin­ných albumoch. „Iný interiér, iní ľudia. Podobne to je asi aj s fotkami mesta. Staré domy zanikajú, na koľajniciach už nechodí konská dráha, ale električka.“

Nadšenci za dopravu

Stovky starých snímok mesta sú aj na serveri venovanom hromadnej doprave. Hoci prioritne ide o fotografie zaznamenávajúce, ako sa po meste jazdilo.

„Veľa máme k histórii hromadnej dopravy, k električkovým tratiam, napríklad k zaniknutej na Štefánikovej,“ hovorí Michal Dekánek zo združenia, ktoré stránku prevádzkuje. Práve tá trať podľa neho dnešnému mestu chýba. Zo snímok tiež vidno bohatú a zaujímavú minulosť Bratislavy, ale aj to, ako si ničíme hlavne technické budovy – pamiatky, hovorí.

Snímky sú zo súkromných zbierok aj od neznámych nadšencov. „Stačilo, že sme to dali na internet a začali prispievať aj úplne cudzí ľudia,“ hovorí Dekánek. „Takéto zbieranie fotografií dokazuje, že o históriu mesta sa zaujímajú nielen pamätníci, ale aj mladí.“

Hlavné námestie kedysi vyzeralo ako park. Snímka pochádza z obdobia medzi dvoma vojnami, vtedy sa volalo Masarykovo.

FOTO – ARCHÍV M. DEKÁNKA, WWW.IMHD.SK

Karlovu Ves spred 50 rokov by na fotografiách spoznal málokto. Na snímke je Vodárenská ulica v ro­ku 1967 pred likvidáciou. Fotografia je z archívu Matúša Šrámka, požičal ju Ladislav Sternmüller.

Šrámka zberateľstvo starých fotografií priviedlo aj k zberateľstvu starých máp tejto mestskej časti či dokonca štúdiu rodokmeňa rodiny Bohúnskych, ktorá patrí medzi najstaršie karlovoveské rody. „Dos­­tal som sa až na začiatok 19. storočia. A zistil som, že ešte stále žije vo štvrtom okrese najviac Bohún­skych.“

FOTO – ARCHÍV M. ŠRÁMKA, WWW.KARLOVAVES.AHOJ.SK

„Sú niektoré veci, ktoré je lepšie mať len na fotkách,“ hovorí Miro Veselý. „Na valuty, devízové prostriedky sa na Jesenského ulici čakávalo pekne dlho. Nuž, to ale boli iné časy.“

FOTO – WWW.MIX.SK

Starý Zuckermandel vedľa súčasného.

FOTO – I. KRČ, WWW.RON-DEL.NET

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu