Žiadosť na zastavenie prác, rozhodnutie o okamžitom zastavení prác, stavebný dohľad, inšpekcia ministerstva kultúry – ani jedno nedokázalo prinútiť firmu Vercajch Centrum, aby ukončila práce na bývalej stredovekej fare v Devíne.
Inšpekcia ministerstva kultúry tu bola vo štvrtok, konštatovala závažné znehodnotenie kultúrnej pamiatky. Ide o jeden z najstarších stredovekých objektov mestskej časti.
Práce sa nedarí zastaviť
Podľa stavebného úradu Devína firma na stavebné práce, ktoré tu robí, nemá povolenie. „Ohlásili zabezpečovacie práce, ale my si ich takto nepredstavujeme,“ hovorí Eduard Maťašovský z úradu. Na práce, ktoré si vyžadujú povolenie, upozornil už stavebný dohľad.
Podľa Maťašovského vzniká v ruine nový dom – konštatovala to aj inšpekcia ministerstva.
Zastaviť práce sa však nedarí. Úrad už stavebníka vyzval, rozhodol aj o okamžitom zastavení prác, firma sa však odvoláva na rozhodnutie krajských pamiatkarov. „Ako tvrdí, nemôže zastaviť práce, lebo ide o zabezpečenie statiky obvodových stien. Aj toto všetko by malo byť povolené stavebným úradom,“ hovorí Maťašovský. „Vyzerá to, že koná v rozpore so všetkým.“
S prácami nesúhlasí ani Krajský pamiatkový úrad. Okrem iného nariadil archeologický výskum, ktorý však firma nespravila. Podľa informácií pamiatkarov oslovil, ale nie vo veci vyjadrenia sa k projektu, čo je pri kultúrnej pamiatke povinnosť.
Konateľ spoločnosti Vercajch Centrum sa k veci nevyjadril, podľa pracovníčky kancelárie je na dovolenke.
Aký je stav objektu
Ide o závažné znehodnotenie pamiatkových hodnôt vlastníkom, konštatuje inšpekcia ministerstva kultúry po obhliadke. A keďže ide o „vedomé a nenávratné zničenie pamiatkových hodnôt objektu, ako aj predpokladaných archeologických nálezov“, inšpekcia pripravuje podanie trestného oznámenia.
Firma objekt národnej kultúrnej pamiatky na Lomnickej 2 odkúpila práve od ministerstva kultúry a v dezolátnom stave je už roky. Podľa ministerstva pritom ide o „mimoriadne historicky cenný objekt bývalej stredovekej fary“.
Aj preto mal vlastník zabezpečiť archeologický výskum, ide totiž o jednu z najstarších historických parciel v Devíne a predpokladá sa na nej lokalizovanie stredovekého cintorína.
„Vlastník nadobudol objekt v zlom stavebno-technickom stave, ale s vedomím, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, na ktorú sa vzťahuje zákon o ochrane pamiatkového fondu,“ vyjadrilo sa ministerstvo.
Ostali tri steny
Podľa posudku inšpekcie krajskí pamiatkari povolili odstrániť všetky konštrukcie v havarijnom stave, teda tie, čo sa už nedali zachrániť. Vo svojom rozhodnutí však určil konštrukcie, ktoré mal vlastník zabezpečiť, ochrániť počas búracích prác. A potom zrekonštruovať.
„Bez stavebného povolenia vlastník odstránil všetky nadzemné konštrukcie s výnimkou troch obvodových stien,“ píše sa v dokumente. Vlastník navyše má dovnútra objektu stavať novú stavbu. Krajskí pamiatkari sa však vyjadrili, že najvzácnejšie z domu – stredoveká a renesančná fasáda, ostali zachované.