Projekt železničného koridoru Paríž – Bratislava, ktorý bude prechádzať mestom, rieši aj napojenie Letiska M. R. Štefánika na železničnú trať. Návrh napojenia má dva varianty - estakádny a tunelový. V súčasnosti je v štádiu verejného prerokúvania. Projekt aj inžiniering stavby robí spoločnosť DI Koridor, tú na tento účel vytvorili Dopravoprojekt a Infraprojekt.
Tunel alebo estakáda a tunel
Tunelový variant ráta s pridaním ďalšej koľaje k existujúcej železničnej trati od stanice Nové Mesto súbežne s ulicami na Lánoch a Gašparíkovou. Koľaj bude pokračovať až na letisko, ale v Ružinove pri obchodnom dome Kika pôjde do tunela. Tunel bude súbežný s diaľnicou D1 a Ivanskou cestou. V tomto úseku bude hĺbený z povrchu. Jeho stavba zasiahne aj záhradkársku oblasť. „Záhrady budeme musieť počas stavby tunela asanovať, ale po výstavbe nie je problém obnoviť pôvodný stav,“ povedal Ivan Kačo z Dopravoprojektu. Stanica Letisko, ktorá bude prepojená s letiskom, bude podzemná.
Druhý variant – estakádový, ráta s prepojením letiska na Ústrednú nákladnú stanicu. Od stanice by trať išla po existujúcej železnici až po ulicu Na piesku. Tu by začínala estakáda, ktorá má preklenúť Hradskú ulicu a železničné trate. Pred letiskom medzi Ivanskou cestou a diaľnicou by aj táto trať klesala do tunela popod záhradkársku oblasť.
Hluk a asanácia
Ministerstvo životného prostredia posúdilo oba varianty z hľadiska vplyvov na životné prostredie. Stavba sa počas výstavby aj prevádzky výrazne dotkne obyvateľov. „Počas výstavby a prevádzky v časti, kde trať povedie na teréne, pôjde najmä o hlukovú záťaž,“ povedala Dorota Martinková, špecialistka na životné prostredie z Dopravoprojektu. Počas výstavby bude obmedzená doprava a v súvislosti s ňou má prísť aj k asanácii niektorých objektov, záhrad, ale aj rodinných domov.
Pri tunelovom variante bude vyťažené veľké množstvo zeminy, čo môže mať vplyv na pôdu. „Stavba tunela ovplyvní aj prúdenie podzemných vôd. Tunel bude bariérou a tiež môže ovplyvniť ich kvalitu.“
Výrub takmer 500 stromov
Výrub stromov sa týka troch úsekov – dokopy 480 stromov – najviac pri letisku – 315 a v úseku ulice Na piesku, kde sú záhrady. Negatívny dopad bude mať projekt na zvieratá. „Pri letisku žije syseľ pasienkový, patrí k európskym chráneným druhom. Ak povedie trať jeho teritóriom, bude ho treba presunúť,“ povedala Martinková. Ministerstvo odporučilo estakádny variant vedenia trate. „Umožní rozvoj územia juhozápadne od letiska a je lacnejší.“