Narúša pohľad na dominantu mesta – Hrad, nerešpektuje genius loci, pôsobí obludne a tvrdo. To si myslí občianska iniciatíva Obnovme Podhradie o navrhovanej architektúre vo Vydrici.
Pred dvoma týždňami sa skončila anonymná medzinárodná architektonická súťaž na riešenie lokality. Spor o tom, aká by mala byť nová tvár územia, trvá už desaťročia.
Starú štvrť na úpätí hradného kopca definitívne zlikvidovali v 60. rokoch, mnohí Bratislavčania by tu chceli opäť malebné domčeky s úzkymi dvormi alebo aspoň architektúru pripomínajúcu minulosť.
„V každej inej krajne alebo meste si takéto zóny strážia ako oko v hlave,“ hovorí aktivista Matej Vagač. Podľa neho návrhom chýba cit a jemnosť pre prípadné ľudské obydlia a pôsobia skôr ako administratívne centrá.
Architektonické kruhy sa oficiálne nechcú vyjadrovať, niektorí z architektov hovoria o „lacnej architektúre“ a kroku späť. Mesto a porotcovia súťaže sú s výsledkami spokojní.
Nová Vydrica nemôže byť historická, vysvetľuje Jana Pifflová-Španková, hovorkyňa developera, spoločnosti Zillion. „Postaviť repliky v plnom rozsahu nie je možné, navyše v každom historickom období mali domy rozdielne výšky, iné pôdorysy a fasády. Ani v súťaži nebol žiaden historizujúci projekt.“ Nová Vydrica má byť štvrťou 21. storočia, podľa poroty nemáme dôvod sa vracať späť.
Hlavný architekt mesta, člen poroty súťaže, porovnáva novú Vydricu s modernými pyramídami pred historickým Louvrom v Paríži. „Tiež sa proti nim protestovalo, a fungujú dobre. Dôležité je, aké podmienky vytvorili,“ hovorí Štefan Šlachta. Staré sa podľa neho často nahrádza novým a tento konflikt v architektúre existoval vždy.
Šlachta je sklamaný nezáujmom významných slovenských ateliérov o súťaž – „na to, aká diskusia sa o Vydrici vedie“. Usporiadatelia očakávali väčšiu účasť, z pôvodne takmer 300 ohlásených nakoniec poslalo návrhy len 46. Podľa Šlachtu je u nás nechuť súťažiť, môže to byť spôsobené aj tým, aké renomé mali minulé súťaže na Vydricu. Prebehli už viaceré, výsledky poslednej v roku 2002 mesto ani verejnosť neprijali.
Návrhy sú do soboty vystavené v Primaciálnom paláci.