Pri kontajnerových stojiskách sa hromadí objemný odpad, aj keď už niekoľko mesiacov platí zákaz jeho vykladania. Mestské časti by mohli vinníkov pokutovať, takmer nikdy ich však nedokážu zistiť.
V rámci dočisťovania odvážalo OLO objemný odpad ešte do konca septembra. Nábytok, koberce či iný veľký odpad majú teraz obyvatelia odniesť do veľkokapacitných kontajnerov. Tie podľa harmonogramu pristavujú jednotlivé mestské časti. Nie všetci to rešpektujú.
„Chýba kontrola,“ povedala hovorkyňa spoločnosti OLO Margita Tieleschová. „Ľudia by zákaz prestali porušovať, keby to pocítili finančne.“
Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že mestská časť má okolo 400 kontajnerových stojísk. „Nedá sa to kontrolovať. Pri každom by musel nepretržite niekto stáť.“ Dodal, že v Petržalke bol veľký odpad najviditeľnejší v lete. „Robili sme generálne vyčistenie, ale po dvoch mesiacoch sa odpad pri stojiskách opäť nahromadil.“ Petržalská samospráva sa už stretla aj so správcami domov, ktorých chce do riešenia problému aktívne zapojiť.
Objemný odpad pri kontajneroch sa objavuje aj v Ružinove. Hovorca Maroš Smolec povedal, že majú nahlásených päť takýchto lokalít. „Je to o prístupe ľudí. Často vyložia odpad v noci. Nedá sa ani zistiť, či to skutočne bol niekto z domu, ku ktorému stojisko patrí.“ Ružinov vyzve správcu domu, aby dal odpad odstrániť. Ak by zistili, kto je za vznik skládky zodpovedný, hrozí mu pokuta päťtisíc korún.
Pri košoch sa okrem veľkých kusov často povaľuje aj iný odpad, napríklad plastové fľaše. Tie by mohli obyvatelia ukladať do kontajnera na plasty. OLO však koše na separovaný odpad neprideľuje automaticky, ale na požiadanie domovej správy. Sú bezplatné a zadarmo je aj odvoz odpadu. „Výhoda triedenia je aj v tom, že ľuďom sa tým zmenší objem komunálneho odpadu, za ktorý platiť musia,“ hovorí Tieleschová. Za dočistenie menšieho odpadu okolo stojísk tiež zodpovedá správca. Ak si túto službu objedná cez OLO, musí za ňu zaplatiť.