Jedným zo zámerov primátora Andreja Ďurkovského na toto volebné obdobie je vybudovanie 50-hektárového parku v Petržalke. Mal by vzniknúť medzi Malým a Veľkým Draždiakom.
„Bola vypísaná súťaž na urbanistickú štúdiu, ktorá pôjde aj na pripomienkovanie verejnosti. Mohlo by to byť ešte v tomto roku,“ povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Park by sa mal využívať celoročne, malo by tam byť aj detské ihrisko. Ďurkovský plánovaný priestor prirovnal k zrekonštruovanej Železnej studienke. Ochranári by tu však radšej mali prírodný park, ktorý by zachoval lužný les.
Bratislavčania môžu teraz využívať väčšie zelené plochy Sadu Janka Kráľa, Horského parku a Železnej studienky.
Na včerajšej prednáške na magistráte mohli odborníci, ktorí sa zaoberajú zeleňou, porovnať situáciu s Viedňou. „Parky musia vyzerať tak, ako si to obyvatelia zo susedných pozemkov želajú,“ povedal Franz Chen z viedenského riaditeľstva mestských parkov.
„Orientácia na používateľov je pre nás najdôležitejšia. Je to však dlhodobý proces, ktorý môže trvať celé roky.“ Stretnutia s obyvateľmi často riadia nezávislí moderátori. Výsledkom je projekt, s ktorým sa stotožní čo najviac ľudí z okolia.
K špeciálnym kritériám vo viedenských parkoch patrí dostatočné osvetlenie a zamedzenie vytvorenia zón strachu – zle viditeľného priestoru. K podmienkam patrí aj bezbariérovosť a rodová rovnosť. Znamená to, že v parkoch sú priestory pre obe pohlavia a všetky vekové skupiny.
„Na začiatku októbra sme otvorili prvé ihrisko pre dôchodcov. S ohľadom na ich fyzické možnosti tu môžu cvičiť a využívať herné zariadenia.“ Filozofiou viacgeneračného parku Kagran je osloviť ľudí od nula do 99 rokov.
V budúcom roku plánuje Viedeň otvoriť park s rozlohou 30-tisíc metrov štvorcových na priestore bývalej severnej železničnej stanice, ktorý bude stáť 5,5 milóna eur. Obklopovať ho bude nová výstavba, preto jeho podobu nepripomienkovali obyvatelia. Vznikla v medzinárodnej súťaži.
Autor: dagu, japa