Bratislava 13. novembra (TASR) - O stratégii a koncepcii mestských parkov hlavného mesta Rakúska dnes na bratislavskom magistráte prednášal Franz Chen z riaditeľstva mestských parkov vo Viedni.
"Prednáška sa uskutočňuje na základe memoranda o spolupráci riaditeľov magistrátov stredoeurópskych miest, ktoré bolo podpísané v júni 2007," zdôvodnila riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová na otvorení podujatia. Pripravila ho Kancelária mesta Viedeň v Bratislave - Compress a oddelenie životného prostredia magistrátu preto, že medzi priority Bratislavy patrí budovanie nových mestských parkov. Plánuje ich medzi Veľkým a Malým Draždiakom v Petržalke a na Streleckej ulici pri Národnej rade SR, aby poskytovali ďalšiu možnosť na aktívny oddych, zábavu, spríjemnenie a oživenie vzhľadu mesta.
Viedeň má bohatú tradíciu v budovaní mestských parkov. Franz Chen hovoril o všeobecných smerniciach ich plánovania, o súlade s miestom výstavby, s užívaním, minimalizáciou hluku, ekologických hľadiskách pri výstavbe, problematike psov i možnosti každodenného využívania parku. Mesto uplatňuje rodovú rovnosť Gender Mainstreaming - rovnaké práva na využívanie parku všetkými vrstvami obyvateľstva dievčatami, dôchodcami, deťmi, postihnutými, pre ktorých je dôležitá bezbariérovosť. Hosť pri budovaní ihrísk zdôraznil element vody, oplotenie ihrísk, ale aj viedenský zákon na ochranu stromov od priemeru kmeňa 40 cm. Ako tohtoročnú novinku spomenul štyri farebné osi letničiek tiahnuce sa naprieč Viedňou. Podľa ich magistrátu zeleň tvorí 50 percent rozlohy mesta. Okrem známych parkov ako Schönbrunn, Belvedere, Burggarten, Volksgarten či Augarten je najnavštevovanejšou viedenskou pamiatkou zoologická záhrada vsadená do prírodného prostredia Lainzer Tiergarten. Zvláštnosťou rakúskej metropoly je aj skutočnosť, že majú národný park Dunajské lužné lesy Lobau a k parkom radia aj bývalé cintoríny.
Podľa hovorkyne bratislavského magistrátu Evy Chudinovej, rozdiel oproti nášmu mestu je ten, že parky vo Viedni patria pod jedno magistrátne oddelenie. Na údržbu viedenských parkov je určený väčší balík peňazí, preto sú dobre vybudované a pekne udržiavané. K viedenským aktivitám patrí aj vysádzanie črepníkových kvetín, 19.000 lavičiek v parkoch, školské záhrady, detské škôlky, 500 ihrísk, trendové športové zariadenia a sto zón pre psov.
Viedeň sa sústreďuje aj na výstavbu generačných parkov pre mladých i skôr narodených a takýto park Kagran s plochou 7000 m2 dali do užívania minulý mesiac. Štandardom je spoluúčasť občanov na tvorbe parku anketou, podľa ktorej má byť vybudovaný pre generáciu od nula do 99 rokov so športovými zariadeniami, sieťami na lezenie, miestami na oddych, pergolami, fontánami a iným vybavením. Starší ľudia si tam môžu zahrať boču, mladí volejbal či stolný tenis. Psy majú vstup zakázaný, pre nich budujú v blízkosti parku samostatnú zónu kvôli bezkonfliktnému spolunažívaniu s ľuďmi.
Bratislava projektom Záhrady pre všetkých v tomto roku využila možnosť komunikácie s občanmi v ich predstave o revitalizácii zelene v troch lokalitách. Ide o parky na Pekníkovej ulici v Dúbravke a pri Jiráskovej ulici v Petržalke, treťou lokalitou sú Medzijarky v Podunajských Biskupiciach. Zámerom projektu je revitalizácia plôch verejnej zelene na humanizáciu bezprostredného obytného prostredia sídliskových štruktúr. Mesto ho realizuje v spolupráci s Fakultou architektúry Slovenskej technickej univerzity a Technische Universität Wien. Projekt je financovaný zo zdrojov Programu Iniciatívy spoločenstva INTERREG IIIA RakúskoSR. V súčasnosti je na všetky tri zámery spracovaná projektová dokumentácia s pripomienkami občanov a pripravuje sa realizačná fáza revitalizácie.
Bratislava vlani zabezpečovala starostlivosť o cca 90 ha vnútromestskej zelene, predovšetkým v 22-hektárovom Horskom parku, na piatich hektároch na Tyršovom nábreží a na Hradnom vrchu prostredníctvom organizácie Paming. Tiež sa starala takmer o 8000 stromov pri pozemných komunikáciách I. a II. triedy, čo predstavuje plochu asi 220 ha. Mestské časti sa starajú o cca 800 ha zelených plôch, historický 42-hektárový Sad Janka Kráľa patrí Petržalke. Mestské lesy Bratislava obhospodarujú 3059 ha plôch.