BRATISLAVA 12. novembra (SITA) - Na stavebnom úrade v bratislavskej Karlovej Vsi sa strácajú spisy, pre agentúru SITA to uviedla karloveská starostka Iveta Hanulíková. Podľa nej ide o komplikované spisy, ktoré sa nedarí nájsť. "Na podnet občana som zisťovala informácie o stavbe a zistila som, že materiál chýba. Podala som preto trestné oznámenie na neznámeho páchateľa," povedala Hanulíková. Zdôraznila, že na prokuratúru podala ďalšie trestné oznámenie za falšovanie jej podpisu. "Keďže mám vo volebnom programe nezahusťovanie, istý občan sa ma spýtal na tri stavby, ktoré som povolila. Na stavebnom úrade som si preto vyžiadala konkrétne rozhodnutia. Dve sa našli, tretie nie. Keď ho nakoniec priniesli, všimla som si, že ten podpis nie je môj," konštatovala Hanulíková.
Ako ďalej uviedla, so súčasným stavom karloveského stavebného úradu nie je spokojná, dôrazne však odmieta, že by bol v katastrofálnom stave. Argumentuje tým, že drobné oznamy či ohlášky obyvateľov sú vybavované načas, problémy skôr robia väčšie firmy. "Tie dovezú obrazne povedané aj tri vozíky povolení a návrhov, ktoré im niekoľko rokov spracováva desať inžinierov a od stavebného úradu chcú, aby to mal spracované hneď na druhý deň. Uvedomujem si však, že nedodržiavame termíny," konštatovala. Pod súčasný stav sa však podľa nej mohol podpísať aj spôsob komunikácie pracovníkov stavebného úradu a konkrétnych stavebníkov. "Často komunikujú telefonicky. Pracovníčky im povedia, že čo im chýba a čo by mali doniesť. Stavebník im na to odpovie, že to už nemusia posielať poštou, že bude dlho trvať, pokiaľ im to dôjde. Stavebník sa neskôr vyhovorí, že nemá nijaké papiere. Ako sa hovorí, za dobrotu na žobrotu," myslí si Hanulíková.
Starostka je presvedčená, že problémom je nedostatočný počet pracovníkov stavebného úradu. Pred časom zamestnával siedmich ľudí, po schválení novej organizácie úradu tam pracuje päť ľudí. Takéto rozhodnutie poslancov ju vraj trocha sklamalo. Keď na poslednom zastupiteľstve poslanec František Koník (Smer-SD) navrhol zvýšiť počet pracovníkov o troch, poslanci to neprijali. "Keď sa im zdalo navýšenie o troch veľa, mohli navrhnúť napríklad dvoch. V každej mestskej časti je ich počet vyšší. Celé mi to pripadá, ako keby sa niekedy tešili, v akom stave je stavebný úrad," tvrdí Hanulíková. Je si však vedomá toho, že situáciu, v ktorej sa stavebný úrad nachádza, treba riešiť. "Možno to nevyzerá, ale ja sa stavebnému úradu venujem. Veľmi ma to trápi. Lehoty 30 dní sú pri piatich zamestnancoch neúnosné. Lenže je tiež problematické nájsť kvalifikovaných ľudí. Veď my dobiehame ešte veci z roku 2005," konštatovala Hanulíková.
Podľa poslanca Róberta Kadnára (SDKÚ-DS) svedčí o celkovom stave karloveského úradu aj skutočnosť, že počas tohto roka má úrad už tretieho prednostu a vraj ani on nemusí byť posledný. "Veríme, že starostka v sebe konečne nájde manažérskeho ducha a dokáže úrad riadiť tak, ako by mala," povedal. Podľa neho je vážnym nedostatkom, keď ľudia na dôležitých pozíciách nestíhajú plniť svoje úlohy, keď sa strácajú dokumenty či nedodržiavajú zákonom stanovené lehoty. "Nejde len o vysoké bytovky, ale aj prístavby, garáže alebo drobné stavby občanov, ktoré stoja, pretože stavebný úrad nekoná," uviedol Kadnár. Zdôraznil, že keď ešte fungoval spoločný úrad Karlovej Vsi a Dúbravky, počet pracovníkov stačil.
Poslanec Branislav Zahradník (SDKÚ-DS) si myslí, že je skutočne vážne, ak 75 percent spisov, ktoré prezerala miestna kontrolórka, nebolo vybavených v zákonnej lehote. "Nijako ma neteší tento stav, je potrebné venovať tomu väčšiu pozornosť, aby v krátkom čase došlo k zlepšeniu fungovania stavebného úradu," konštatoval Zahradník. Nemyslí si, že zvyšovanie počtu pracovníkov je systémovým riešením. Podľa neho potrebuje stavebný úrad skôr menej pracovníkov, ale kvalifikovaných, čiže špičkových odborníkov. "Kedysi bol stavebný úrad spoločný pre Karlovu Ves aj Dúbravku. Jeho rozdelením sme chceli zlepšiť kvalitu. Mali by sme sa zamyslieť, či sa nevrátime k modelu spoločného úradu, pri ktorom by sme profesionálov zaplatili," dodal.