Sťahovanie ľudí do okolia Bratislavy pridáva prácu už aj okresným katastrom mimo mesta. Evidujú enormný nárast žiadostí o vklady a záznamy, pracovníkov majú však stále rovnaký počet. Tí nestíhajú dodržiavať zákonnú lehotu.
„V lete sme mali len jedného zamestnanca, ktorý vkladal podania, teraz máme dvoch,“ hovorí riaditeľka správy katastra v Malackách Ľubica Sedláková. Pri porovnaní štatistík tu za posledné štyri roky počet podaní stúpol z takmer päťtisíc na skoro osemtisíc. „Sme radi, keď stíhame, musí nám vypomáhať Bratislava,“ povedala.
Rovnaká situácia je aj v Senci, všade sa s lehotami mešká, niekde aj 90 dní a viac.
„Už dlho počet podaní v týchto okresoch nezodpovedá kapacitám menších katastrov,“ povedala prednostka Katastrálneho úradu Blanka Slaninová. V Senci je nárast podaní za rovnaké obdobie tohto roku a roku 2004 vyše 60-percentný.
Za situáciu môže hlavne silnejúci záujem stavať a bývať v okolí mesta. Prichádzajú sem obyvatelia z celého Slovenska za prácou a hľadajú si bývanie, Bratislavčania sa sem sťahujú za lacnejším či zdravším bývaním.
Slaninová potvrdila, že úrad v určitých obdobiach vypomáha katastrom v Senci a Malackách.
Bratislava má podobný problém už roky. „Nárast je tu tiež veľký. Mnohé prípady sú komplikované s desiatkami účastníkov, kataster hlavného mesta pracuje na doraz,“ hovorí prednostka. Momentálne je tu asi 20 vkladárov na 34-tisíc návrhov na vklady. „V roku 2004 a 2005 sme posilnili stavy, ale tento a minulý rok vôbec. Potrebujeme ľudí, ale priorita vlády je znižovať administratívu, čo hrozí aj nášmu rezortu,“ hovorí Slaninová.
Situácia v kraji je najhoršia z celého Slovenska, potvrdila aj hovorkyňa Úradu geodézie, kartografie a katastra Vladimíra Pôbišová. „Uvedomujeme si personálnu poddimenzovanosť a robíme opatrenia.“ Ide predovšetkým o presúvanie zamestnancov.
Katastre u nás
Nestíhajú aj katastre v iných mestách. Dôsledkom enormného nárastu podaní je potom nedodržiavanie lehôt. Od katastrov v celej republike žiadajú Slováci milióny korún ako náhradu škody pri nedodržaní lehoty.
Kto si priplatí šesťtisíc korún, úrad vybaví jeho podanie do 15 dní. Zrýchlené vklady sa vybavujú prioritne, preto v tomto prípade s lehotami nebýva problém.
Takmer polovica žiadajúcich na katastri v Senci si radšej priplatí, v Bratislave žiada urýchlené konanie asi 30 percent podávateľov.
Za zvýšené nároky na zamestnancov katastrov môže hlavne prudšie sa rozvíjajúci obchod s realitami, mnohí tiež peniaze pred príchodom eura vkladajú do realít. Nový nápor predstavuje aj otvorenie trhu s nehnuteľnosťami po vstupe Slovenska do Európskej únie.
(dot)