SME

Július Satinský: Chlapci z Dunajskej ulice

Kedykoľvek sa blížil na štadióne Slovana (bývalý ŠK Bratislava) začiatok futbalového zápasu, nastal v celom meste čulý ruch. Masy fanúšikov putovali na Tehelné pole, jednak pešo a jednak električkami.

Lekáreň na rohu Kolárskej a Špitálskej je tam dodnes.Lekáreň na rohu Kolárskej a Špitálskej je tam dodnes. (Zdroj: ARCHÍV J. S.)

Na električkách sa tvorili ľudské strapce. Ľudia mohli vtedy visieť nielen z predných dverí, ale aj zo zadných. Čo je predok a čo zadok električky, bolo otázne. Vtedajšie vozne boli stavané tak, aby sa na konečnej stanici nemuseli otáčať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vodič električky na konečnej vzal riadiacu kľuku pod pazuchu a prešiel z predku vozňa dozadu. Vzadu nasadil kľuku, zacengal a električka sa pohla dopredu. V podstate celú trať cúvala, ale nakoľko sa na konečnej zadok stal predkom, nešlo už o cúvanie, lež o napredovanie. Na druhej konečnej stanici sa opäť predok stal predkom a zadok zadkom.

SkryťVypnúť reklamu

Aj dvere po stranách električky sa striedali. Cestou tam boli nástupné a výstupné dvere otvorené na jednej strane električky a cestou späť ich konduktori zamkli a otvorili dvere na strane opačnej. (Dúfam, že sa pri čítaní týchto spomienok na fungovanie historických električkových vozňov nezbláznite... je to veľmi náročné čítanie. Sústreďte sa!)

V deň futbalového zápasu bolo všetko inak. Ľudia viseli na električkách spredu i zozadu. Najbojovnejší obsadili zadný nárazník. Predný nemohli, lebo by ich videl „kalauz“ (vodič) a zohnal by ich kľukou. Nikdy nezabudnem na chvíľu, keď sme vybehli s pánom farárom Drewekom z Kostola sv. Ladislava pri Manderláku rovno počas omše von k električke.

V zákrute totiž jeden, ktorý trčal z ľudského strapca na schodíkoch električky, brnkol hlavou o betónový stĺp uprostred koľajiska a naskutku zostal ležať pred kostolom s rozbitou gebeňou. Niekto to prišiel povedať pánu farárovi, a kým prišla sanitka, udelili sme človeku s rozbitou hlavou posledné pomazanie.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné pomazanie = prvá pomoc, ktorú poskytuje cirkev, aby sa človek, ktorý melie z posledného, dostal bez prieťahov do neba. Poznámka pre neveriacich pohanov.

Stál som v miništrantskej kamizole pri farárovi a prvý raz v živote som videl pani Smrť zblízka. Ten človek mal otvorenú hlavu. Bol pri vedomí, ale nevedel, že má otvorenú hlavu.

Odvtedy som neraz videl pani Smrť zblízka – ale tá na koľajniciach električky bola pre mňa, malého chlapca najotrasnejšia. Vodič električky ani nezbadal, že mu niekto vypadol, a pokračoval v ceste na futbal.

Napriek občasným obetiam bol futbalový deň obrovským sviatkom. Najmä ak náš Slovan získal titul majstra.

Po takom zápase celý štadión (desaťtisíce Bratislavčanov) nadšene kráčal z Tehelného poľa po Krížnej a Špitálskej ulici až po Manderlák a kričal: „Nech žije Slovan!“ Ľudia kričali na slávu Pažickému, Tegelhoffovi a ostatným až po Doda Reimana.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoľko v Manderláku vtedy býval najobľúbenejší slovenský komik Fero Dibarbora, dav pred rozchodom nadšene prevolával na slávu aj jemu.

Električky museli v tom čase úctivo stáť. Ľudia boli nielen na koľajniciach, ale plno ich bolo aj po strechách električiek. Vyzeralo to tu ako v Bombaji alebo v Riu de Janeiro.

Pokračovanie nabudúce

Súčasťou edície Bratislava – Pressburg, ktorú vydáva Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, je aj kniha Júliusa Satinského Chlapci z Dunajskej ulice. Autor v nej spomína na roky prežité na Dunajskej ulici. Najprv býval v starom dome č. 56 oproti detskému parku, potom nad Liga pasážou a napokon v modernom činžiaku na dolnom konci ulice.

Vo Vydavateľstve PT Alberta Marenčina v edícii Bratislava – Pressburg vyšli ešte knihy: Karl Benyovszky – Malebné zákutia a dvory starého Prešporka, Prechádzka starým Prešporkom, Obrázky z prešporského geta (aj v nemeckom jazyku), Tajuplné povesti zo starého Preš­porka, Železná studnička; Tivadar Ortvay – Ulice a námestia Bratislavy – Podhradie, Ferdinandovo Mesto, Mesto Františka Jozefa, Staré Mesto; Július Satinský – Polstoročie s Bratislavou; Peter Ševčovič – Z kuchyne prešporských vodníkov; Jozef Hanák – Bratislavskí fotografi a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu