Prvé tohtoročné mladé vína sú už na svete. Podľa vinára Milana Pavelku sa kvalita vína môže definitívne hodnotiť práve v novembri, keď vinári začínajú pracovať s mladými vínami. Aký bude teda ročník 2007?
„Biele vína budú ovocné a jemnejšie, subtílnejšie, nebudú také alkoholické. Červené vína budú pekné, nebudú mať však také plné telo,“ povedal Pavelka.
Minulý rok bol lepší
Predchádzajúci ročník 2006 považujú vinári za jeden z najlepších za posledné obdobie. Má vysokú cukornatosť a zároveň si udržal aj kyseliny. Vína majú plnšiu chuť.
„Vína ročníka 2007 sú aromatické a majú dostatok kyselín. Prispelo k tomu aj babie leto, hoci bolo kratšie ako minulý rok. Radím ročník 2007 medzi krajšie ročníky, hoci 2006 sa to asi nevyrovná,“ povedal Ladislav Šebo z Karpatskej perly. Táto rodinná firma má vinice v Malokarpatskej oblasti – Šenkviciach a Modre.
Veltlíny a vlašáky
O kvalite vína podľa Šeba rozhoduje predovšetkým starostlivosť o vinice. „Snažili sme sa, aby hrozno dosiahlo dobrú cukornatosť – či už redukciou úrody, alebo inými zásahmi vo vinohrade. Najkrajšie vyzerajú veltlíny a vlašáky. Vína budú aromatické s pevnými kyselinami, aj keď takú plnosť a mohutnosť ako v predchádzajúcom ročníku asi nedosiahneme,“ dodal. Za výnimočné v posledných rokoch u nás považuje ročníky 1997, 2000 a 2003.
Úrodu v Rači tento rok zredukovali dažde s krúpami a ľadovec. „Červené vína budú možno s predchádzajúcim ročníkom porovnateľné. Biele odrody nám poškodil ľadovec, nedosiahli sme takú cukornatosť a kvalitu ako minulý rok,“ povedal Miloš Ševčík z Villa vino Rača.
Mladé vína sú neohrabané
Mladému vínu v rámci mestských osláv o týždeň požehnajú v kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci. Mladé vína sú vo vinárskom roku vzácne, pretože sú prvé. Zrejú len minimálny čas, prakticky „neležia“, takže skladba ovocných tónov a kyselín je v nich ešte veľmi živá. Preto sú svojím spôsobom podľa vincúrov trochu neohrabané.
Oslavovať sviatok mladého vína začala Bratislava pred štyrmi rokmi. V tejto tradícii chcelo mesto nadviazať na oslavy mladého beaujolais.
V oslavách mladého vína však v súčasnosti slovenskí, českí, nemeckí a rakúski vinári tradíciu beaujolais predbehli. Kým Francúzi nové víno ochutnávajú a krstia už pol storočia tretí novembrový štvrtok, u nás sa piť začína už na Martina, 11. novembra.