SME

Osamelých pochovávajú lacno

Mŕtvych bez príbuznýcha peňazí na pohreb musí pochovať mestská časť,na ktorej území zomrú. Samosprávy volia najlacnejší spôsob, väčšinou kremáciu. Pohreby do zeme sú oveľa drahšie, robiasa len na žiadosť polície.

Ľudí, ktorí nemajú peniaze na pohreb ani príbuzných, alebo sú bezdomovci, musí pochovať mestská časť, na ktorej území zomrú. Samosprávy sa to snažia vybaviť za čo najmenej peňazí. Ružinov, Staré Mesto, Nové Mesto či Petržalka takto ročne zaplatia desiatkyĽudí, ktorí nemajú peniaze na pohreb ani príbuzných, alebo sú bezdomovci, musí pochovať mestská časť, na ktorej území zomrú. Samosprávy sa to snažia vybaviť za čo najmenej peňazí. Ružinov, Staré Mesto, Nové Mesto či Petržalka takto ročne zaplatia desiatky (Zdroj: SME - MILAN DAVID)

Osamelých ľudí bez príbuzných, ktorí by zaplatili pohreb, alebo bezdomovcov musí pochovať mestská časť, na ktorej území zomrú. Miestne samosprávy sa to snažia vybaviť za najnižšiu možnú sumu. Pohreb predražuje to, keď sa mŕtveho nedarí identifikovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mestské časti investujú viac vtedy, keď mŕtveho musia pochovať do zeme. Ročne najviac takýchto pohrebov zaplatia veľké mestské časti Staré Mesto, Petržalka, Ružinov, Nové Mesto.

„Vlani sme ich mali 21, tento rok zatiaľ 14,“ hovorí Ľubica Krugová zo staromestského miestneho úradu. Najviac peňazí minú na pohreby bezdomovcov. „U osamelých dôchodcov sa málokedy stáva, že by sa nakoniec neprihlásili nejakí dediči. Pohľadávka sa nám potom vráti.“

SkryťVypnúť reklamu

Krugová potvrdila, že medzi pohrebnými službami vyberajú tak, aby bol pohreb čo najlacnejší. Väčšinou ide o kremáciu, ktorá vychádza od 8700 korún. Urna ešte rok ostáva v krematóriu, neskôr sa popol rozpráši na rozptylovej lúke.

V prípade, že nie je jasná identita mŕtveho, cena pohrebu narastá. Pohrebníctva si priratúvajú za uchovávanie jeho tela v chladiacom boxe. „Každý deň na ľade cenu zvyšuje.“

Najdrahšie je pochovávanie do zeme. Mestská časť si musí zároveň kúpiť hrobové miesto na desať rokov. „Taký pohreb vychádza od 12-tisíc korún. Pochovávame tak, keď prokurátor nepovolí kremáciu.“ Miestny úrad vybavuje tiež úmrtný list. Pri mŕtvom, ktorý je bez dokladov, spolupracuje s políciou.

Podobné množstvo pohrebov platí aj Petržalka. „Tento rok sme pochovali 16 ľudí, ktorých nemal kto pochovať alebo nemali dosť peňazí na zaplatenie pohrebu,“ povedal petržalský hovorca Ľubomír Andrassy. „Išlo na to takmer 132-tisíc korún z verejného rozpočtu.“

SkryťVypnúť reklamu

Pohreby sú bez obradu, väčšinou tiež volia kremáciu. „Do zeme pochovávame len na požiadanie polície, keď je podozrenie na úmrtie v dôsledku trestnej činnosti,“ hovorí Andrassy. „Aj keď človeka spopolníme, snažíme sa ešte rok hľadať jeho príbuzných alebo známych. Majú možnosť uložiť urnu tam, kde to pokladajú za vhodné.“

Ružinovský hovorca Maroš Smolec povedal, že vlani na náklady Ružinova pochovali 38 ľudí. Ceny sú podobné ako v ostatných mestských častiach.

Nové Mesto tento rok použilo na 24 takýchto pohrebov 260-tisíc korún. Z toho 35-tisíc korún stál pohreb ženy zo Záhorskej Vsi, prispela aj táto obec. Žena zomrela v nemocnici na Kramároch. „Mala hmotnosť 240 kíl, bola preto nutná rakva mimoriadnych rozmerov a do hrobu ju bolo možné uložiť len pomocou technického zariadenia,“ povedala hovorkyňa Nového Mesta Valéria Reháčková.

SkryťVypnúť reklamu

Pochovávať do zeme zatiaľ nemuseli v Lamači. Blanka Veselá z lamačského miestneho úradu povedala, že tento rok platili jeden pohreb, minulý rok dva. Mestskú časť na zabezpečenie pohrebu mŕtveho, ku ktorému sa nikto nehlási, vyzve buď patológ, súdny lekár, polícia, alebo nemocnica, v ktorej zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 098
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 765
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 149
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 211
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 107
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 047
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 978
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


20
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


11
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


SkryťZatvoriť reklamu