Návrhy, ako by mohla vyzerať Vydrica, sú známe. Architektonická súťaž na riešenie územia medzi Novým mostom a Rybárskym cechom sa skončila minulý týždeň.
Súčasná a moderná
Víťazné práce už sú na internete, ktorá z nich sa nakoniec zrealizuje, zatiaľ nie je jasné. Moderné riešenia kladne hodnotí hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. „Ani v porote, ani medzi návrhmi sa neobjavil projekt, ktorý by bol nejakou spomienkou na voľakedajšiu Vydricu. Je to celkom pochopiteľné, v tomto priestore bývali voľakedy najchudobnejší, dnes tam budú bývať asi najbohatší.“
Predseda poroty Karol Hoffman hovorí, že nostalgia za pôvodnou Vydricou je falošná predstava. „Od 60. rokov tu Vydrica nestála. Vznikne úplne nový pohľad, povedal by som, že nám vznikne nová pohľadnica Bratislavy,“ povedal.
Peter Gero z Hamburgu, člen poroty, hovorí že tu nebude Vydrica 17. alebo 18. storočia, ale dnešná. „Mladá generácia sa s ňou bude stotožňovať, starším potrvá, pokiaľ sa s tým zmieria“.
Búrlivé diskusie
Územie je dodnes minimálne zastavané, súčasná podoba lokality vznikla po zbúraní pôvodnej Vydrice v 40. až 60. rokoch minulého storočia.
O zmene a novej výstavbe sa diskutuje už roky, v minulosti o architektúre búrlivo diskutovali občianski aktivisti, investori, samospráva i pamiatkari.
Za zachovanie historického rázu lokality vznikla iniciatíva Obnovme Podhradie, podľa ochranárov sa tu dá novou výstavbou „veľa pokaziť“. Zhoda diskutujúcich nastala až po tom, ako samospráva ohlásila, že na lokalitu dá vypracovať územný plán zóny, ktorý by tu výstavbu podrobne reguloval.
Dokument začal platiť pred rokom, podľa odporcov modernej Vydrice si v ňom ale investori „presadili, čo chceli“.
Najlepší sú Taliani
Druhého kola súťaže sa zúčastnilo 21 medzinárodných tímov, kategórií bolo podľa častí územia päť.
Najlepšie dopadol taliansky tím architektov Roberto Grio, Guendalina Salimei, Francesca Contuzzi a Elio Ravá. Získali spolu dve prvé miesta, dve tretie a mimoriadnu odmenu. Jedno druhé miesto získali aj slovenskí architekti Matúš Vallo, Oliver Sadovský a Matúš Podskalický. Išlo o riešenie bloku na premostenie ponad Nábrežie arm. gen. L. Svobodu až k vodnej veži.
Umiestnil sa aj iný slovenský tím Šimkovič, Čatloš, Bartko, Kačáni a Kamenský. Znížené druhé miesto získal v riešení bloku pri zjazde z mosta.
Jedno prvé miesto získal aj architekt z Poľska Lukasz Gawlas. Verejná prezentácia návrhov bude po 15. novembri.